Tarta cytrynowa

Wyrazisty cytrynowy smak

Złocista chrupkość

To ciasto zawsze poprawia humor.

Składniki na tartę cytrynową

(ciasto o średnicy 20 cm)

Ciasto patè sucree

50 g cukru pudru, 130 g masła, 180 g mąki, 10 g wody

Krem

25 g mąki, 170 g cukru, 100 g soku z cytryny, dwa jajka, jedno żółtko

1 g soli

Starta skórka z 1 cytryny

Beza

Dwa białka, 100 g cukru, 35 g wody

Sposób przygotowania

Cukiernik używający urządzenia Electrolux Assistent do przyrządzenia pysznego ciasta

1) Przygotuj ciasto patè sucrée

Używając urządzenia Electrolux Assistent, wymieszaj mąkę, cukier puder i masło do konsystencji przypominającej tartą bułkę. Dodaj wodę i wymieszaj aż do uzyskania jednolitego ciasta. Uformuj z ciasta kulę i zawiń ją w folię spożywczą. Odstaw na około 20 minut do lodówki. Następnie rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C.

Kuchenny asystent firmy Electrolux
Poznaj swojego asystenta

Sposób na ubijanie i mieszanie, który zapewni Ci lepsze wypieki. Nasze urządzenie Assistent wykona za Ciebie najcięższe prace, zapewniając więcej czasu na organizację dobrej zabawy.

Cukiernik współpracujący z firmą Electrolux starannie napełnia foremkę ciastem

2) Upiecz ciasto patè sucrée

Rozwałkuj ciasto na powierzchni lekko oprószonej mąką. Wyłóż ciastem dno i boki formy do ciasta o średnicy 20 cm z wyjmowanym dnem. Pamiętaj o przycięciu brzegów. Odłóż tortownicę z ciastem na 30 minut do lodówki. Forma z ciastem jest już gotowa. Następnie włóż ją do piekarnika i piecz przez ok. 10 minut lub aż ciasto będzie mieć złoto-brązowy kolor. Odłóż ciasto na bok.

Przygotowane produkty do pieczenia bezy cytrynowej

3) Przygotuj bezę

Aby przygotować bezę, połącz w rondlu cukier z wodą i doprowadź do wrzenia. Po zagotowaniu się syropu umieść w rondlu termometr cukierniczy. Gdy syrop osiągnie temperaturę 110°C, ubij pianę z białek, używając średniej prędkości miksera. Gdy syrop osiągnie temperaturę 120°C, zdejmij rondel z płyty grzejnej. Płyta indukcyjna umożliwia łatwe i szybkie uzyskanie tak wysokiej temperatury. Wlej gorący syrop do miski z pianą z białek.

Szef kuchni Electrolux dodający powoli składniki na bezę

4) Wykończ bezę

Pamiętaj o ciągłym mieszaniu masy bezowej, aby nie dopuścić do ścięcia się jajek. Po dodaniu syropu kontynuuj mieszanie, aż miska wystarczająco ostygnie, aby można było jej dotknąć, a temperatura masy bezowej spadnie do 37°C. Napełnij masą worek cukierniczy i odłóż go do lodówki w celu schłodzenia.

Cukiernik współpracujący z firmą Electrolux łączy wszystkie składniki masy

5) Przygotuj krem cytrynowy

Aby uzyskać idealnie gładki krem cytrynowy, wymieszaj startą skórkę z cytryny, sok cytrynowy i mąkę do konsystencji pasty. W oddzielnej misce połącz jajka, żółtko, sól i cukier. Następnie ostrożnie wymieszaj ze sobą obie masy. Mieszaj aż do uzyskania gładkiej konsystencji, a następnie wyłóż krem na upieczony wcześniej spód.

Cukiernik nakładający gładką masę bezową na tartę cytrynową

6) Zadbaj o żywy cytrynowy kolor

Wlej 100 ml wody do komory piekarnika parowego. Obróć pokrętło na symbol funkcji PlusSteam i nagrzej piekarnik do temperatury 150℃. Naciśnij przycisk PlusSteam i włóż do środka ciasto. Piecz przez 20 minut, aż ciasto uzyska złocisty kolor. Zaczekaj, aż cytrynowa tarta całkowicie ostygnie, a następnie udekoruj ją masą bezową. A może by tak użyć ręcznego palnika gazowego, aby przypiec i przyrumienić bezę?


Odkryj więcej rozwiązań Electrolux

Stół zastawiony ciastami w cukierni Bake For Someone
Dziel się radością pieczenia
Doskonałe wypieki smakują jeszcze lepiej, gdy można się nimi podzielić z kimś bliskim. Dlatego podziel się radością pieczenia (#bakeforsomeone).
Porcja wieprzowej pieczeni ze złocistą skórką i pieczone na chrupko jesienne warzywa
Potęga pary
Para pozwala uzyskać lepszą konsystencję potraw niż w tradycyjnym piekarniku — poczynając od delikatnego pieczonego kurczaka z chrupiącą skórką, a kończąc na złocistych, chrupiących bochenkach chleba.
Piekące się ciasteczka na blasze do pieczenia Electrolux Patisserie
Najlepsza blacha do pieczenia
Dzięki perforacjom, które umożliwiają obieg pary, blacha do pieczenia Inspiration Patiserrie pozwala uzyskać najlepsze efekty pieczenia w piekarniku parowym.