Konkurs

Lodówka wymyślona na nowo – rozwiązanie przyszłości

Nie marnuj jedzenia!

Marnowanie żywności to problem etyczny, środowiskowy i ekonomiczny. Na świecie każdego roku wyrzucamy 1,3 ton jedzenia. Chcąc zmienić świat na lepsze, musimy zacząć od siebie i już od najmłodszych pokoleń kształtować w dzieciach nawyki prawidłowego przechowywania żywności i nie marnowania jej.

Obejrzyj film

Jak przechowywać jedzenie?

Pamiętajny, że nie wszystkie produkty można przechowywać w chłodziarce - czosnek czy pomidory lepiej trzymać w temperaturze pokojowej, aby dłużej pozostały świeże.

Ustawiajmy produkty na odpowiednich półkach - gotowe dania na górnych, warzywa i owoce na samym dole (najlepiej w dolnych szufladach).

Świeżą żywność przechowujemy w oddzielnych pojemnikach z przykryciem - najlepiej szklanych.

Nie wkładajmy do chłodziarki gorących lub ciepłych dań (poczekajmy, aż wystygną - im niższa będzie ich temperatura, tym lepiej).

Zamrażajmy nadprogramowe ilości jedzenia.

Pamiętajmy o zasadzie, aby najpierw wykorzystywać te produkty, które wstawiliśmy do chłodziarki jako pierwsze. Rzeczy z ostatnich zakupów mogą w odpowiednich warunkach zaczekać na swoją kolej.

Pobierz materiały do prowadzenia zajęć lekcyjnych

Konkurs

Zaprojektuj chłodziarko – zamrażarkę przyszłości, dzięki której przechowywanie żywności stanie się jeszcze bardziej skuteczne, a problem marnotrawienia pożywienia zniknie całkowicie.

Zapoznaj się z regulaminem konkursu

1. Zgłaszanie prac konkursowych odbywa się w dniach od 01.09.2019 do 31.10.2019. Decyduje data stempla pocztowego nadesłanej pracy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników planowane jest na dzień 29.11.2019.
2. Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie oraz przesłanie projektu lodówki przyszłości.

3. Format pracy: A3 lub model o maksymalnych rozmiarach 40cmX25cmX25cm (wysokość x szerokość x głębokość).

4. Technika wykonania pracy dowolna: malarstwo, grafika, rysunek, lub z użyciem materiałów trwałych tj. plastelina, modelina, bibuła, karton, drewno, metal, itp.

5. Prace należy przesłać wraz z załącznikami (metryczka, zgoda na udział w konkursie oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych).

6. Prace należy przesłać na adres:

Electrolux Poland Sp. z o.o.

ul. Karolkowa 30

01-207 Warszawa

(dopisek: „Lodówka wymyślona na nowo – rozwiązanie przyszłości”).

Cele konkursu:

  • uczczenie 100-lecia firmy Electrolux
  • zainteresowanie dzieci tematyką marnotrawienia żywności na świecie
  • upowszechnienie informacji o istocie prawidłowego przechowywania pożywienia
  • pobudzenie inwencji twórczej i wyobraźni dzieci
  • doskonalenie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy do projektowania nowych rozwiązań technologicznych, poprawiających życie kolejnych pokoleń.

Partner wspierający

Partnerem wspierającym konkursu jest Pearson Central Europe.

Dowiedz się więcej