Konkurs

Ogródki ze smakiem

Maja Popielarska, dziennikarka

Ogródki ze smakiem to bardzo apetyczny tytuł, a przede wszystkim zachęta do wspólnej zabawy. Za nim kryje się mądre i ważne przedsięwzięcie.

Pobierz materiały

Ogródek przedszkolny – prace w maju

Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie

Po ostatnich przymrozkach na grządki wędrują ciepłolubne pomidory, papryki, bazylie, ogórki i dynie. Siejemy fasolę tyczną i karłową. Dosiewamy lub dosadzamy sałaty różnych odmian.

Pobierz materiały

Opis ogródka warzywnego – nagrody w konkursie

mgr inż. Jagoda Valkov, architektka krajobrazu i wnętrz

Przedszkolny ogródek to miejsce, gdzie dzieci mogą zdobyć wiedzę i umiejętności ogrodnicze. Uczą się tam wysiewania i sadzenia roślin, dbania o nie, zbierania plonów, kompostowania oraz innych sezonowych prac.

Dowiedz się więcej

Ogródek przedszkolny

Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie

Ogród przedszkolny to często pierwsze miejsce, gdzie dziecko może odkryć niezwykły krąg życia: poznać jadalne rośliny, odkryć, jak się nimi opiekować i jak pozostałości zbiorów oraz resztki jedzenia przekształcić w pożyteczną dla roślin ziemię kompostową. Dzień po dniu, w rytmie pór roku obserwuje powolne zmiany procesów wzrostu i rozkładu. Tu wiedza ogrodnicza musi pogodzić się z potrzebami dzieci.

Pobierz materiały

Less waste w ogrodzie

Kinga Bernat, edukatorka Banku Żywności SOS w Warszawie

Globalne ocieplenie, niszczenie zasobów naturalnych, głód – to tylko część listy problemów, które musimy zrozumieć i którym musimy stawić czoła. Zmniejszenie skali marnowania żywności przynosi korzyści dla naszego środowiska naturalnego, takie jak zmniejszenie śladu węglowego i śladu wodnego. Edukację warto zacząć już od najmłodszych lat i zasiać ziarno wiedzy, które będzie kiełkować i da owoc w postaci człowieka chcącego chronić nasza planetę.

Pobierz materiały

Maja Popielarska to miłośniczka roślin i ogrodów. Propaguje życie w zgodzie z naturą, edukuje i dba o przyrodę. Jest gospodynią programu „Maja w ogrodzie”, cenionego i lubianego przez widzów, oraz programu „Nowa Maja w ogrodzie” na antenie HGTV. Prezentuje pogodę w TVN i TVN Meteo. Widzowie uwielbiają Maję Popielarską za jej wdzięk i optymizm oraz ogromną wiedzę, którą dzieli się z widzami swoich programów i uczestnikami warsztatów. Maja Popielarska jest autorką wielu książek. Prowadzi warsztaty ogrodnicze i wykłady o roślinach, ogrodach i sztuce życia w harmonii z naturą. 

Jagna Niedzielska jest rozpoznawalną twarzą idei „Zero Waste” w Polsce. Kucharka, doradca kulinarny, miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach.  Autorka książki – poradnika „Bez resztek”. Prowadząca program „Jagny Niedzielskiej kuchni bez resztek” oraz współprowadząca „Widelcem po mapie” na kanale Kuchnia +. Podczas warsztatów uczy różnych technik gotowania oraz jak planować zakupy, jak przechowywać, wykorzystywać produkty całościowo i minimalizować straty.

Niespokojny duch polskiej sceny kulinarnej. Nastawiona na nieustanny rozwój pod okiem największych światowych autorytetów nurtu „No Waste”.

mgr inż. Jagoda Valkov - architektka krajobrazu i wnętrz, scenografka, prowadzi pracownię Wzory Studio, autorka projektów „Ogródki ze Smakiem”. Pomysłodawczyni i organizatorka Targów Designu WZORY, Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego oraz Festiwalu Kręgi. Jest absolwentką Architektury Krajobrazu w Warszawie oraz scenografii i wystawiennictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Akademii Fotografii w Warszawie oraz Sputnik photos. Ukończyła kurs dokumentalny w Wajda School. Zrealizowała m.in.: „Dom Odzyskany” – projekt i wykonanie instalacji artystyczno – edukacyjnej w postaci domu zbudowanego z materiałów z recyclingu, „Ogród leczy” terapeutyczny ogród dla dzieci z niepełnosprawnościami. Prowadziła zajęcia horti-terapeutyczne dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście”.

Katarzyna Misiak - mgr inż. ogrodnictwa, zawodowo związana z ogrodami botanicznymi i edukacją przyrodniczą od 23 lat, a z kwitnącymi roślinami od 45, kiedy radośnie oberwała w babcinym ogródku wszystkie tulipany. Obecnie koordynator ds. edukacji w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie z pełnym zrozumieniem dla dziecięcej potrzeby badania świata roślin.

Kinga Bernat – dietetyk, ekspertka ds. niemarnowania żywności i edukacji żywieniowej.

Od 9 lat związana jest z fundacją Bank Żywności SOS w Warszawie, gdzie koordynuje projekty edukacji żywieniowej i kulinarnej dla różnych grup odbiorców. W swojej codziennej działalności łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną umiejętnością komponowania posiłków oraz ograniczaniem wyrzucania jedzenia. Wierzy, że wszyscy możemy żyć w duchu less waste i marnować mniej żywności.

Sandra Hotloś - nauczycielka języka polskiego oraz edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, od siedmiu lat związana z Centrum Edukacyjnym Bliżej przedszkola. Pomysłodawczyni i realizatorka grantów z zakresu edukacji przyrodniczej, prozdrowotnej, polonistycznej, teatralnej dla przedszkolaków i uczniów klasy 1-8, a także współtwórczyni materiałów dydaktycznych do popularnych programów edukacyjnych. Prywatnie szczęśliwa żona i mama, a także wielbicielka literatury i storytellingu.

Patrycja Urban - surdopedagog, lektor języka migowego, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od ośmiu lat zajmuje się prowadzeniem szkoleń, kursów i warsztatów z Polskiego Języka Migowego dla dzieci i dorosłych oraz współtworzy różne materiały dydaktyczne do programów edukacyjnych. Od dwóch lat współprowadzi bloga o tematyce parentingowej, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem związanym z opieką i wychowaniem małego dziecka. Prezentuje swoje pomysły na aktywności z małymi dziećmi i zachęca czytelników do dwujęzyczności zamierzonej.


Ogródki ze smakiem

Nagroda główna

Nagroda główna 5 ogródków warzywnych

Nagrodę I Stopnia otrzymują:

- Przedszkole Publiczne nr 2 w Kątach Wrocławskich
- Przedszkole nr 11 "Pod Kasztanami" w Gdyni
- Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka w Głubczycach 
- Przedszkole Miejskie nr 112 w Łodzi
- Przedszkole Miejskie nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie

Nagroda dodatkowa

15 zestawów ogrodniczych

Nagrodę II Stopnia otrzymują:

- Przedszkole nr 423 w Warszawie
- Przedszkole Przyjaciół Książki w Sierakowie
- Przedszkole Samorządowe Nr 36 im. Marii Montessori w Białymstoku
- Przedszkole nr 15 im. Jana Brzechwy w Raciborzu
- Przedszkole na Wiejskiej w Milanówku
- Przedszkole nr 6 w Gdyni
- Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kubusia Puchatka w Starachowicach
- Przedszkole w Kiełczowie
- Przedszkole nr 2 w Pyskowicach
- Publiczne Przedszkole nr 16 im. Misia Uszatka w Jastrzębiu-Zdroju
- Integracyjne Niepubliczne Przedszkole Montessori Zielona Wyspa w Środzie Wielkopolskiej
- Przedszkole Miejskie Nr 4 "STEBLUŚ" Lubliniec
- Publiczne Przedszkole Nr 3 "SKRZAT" w Ząbkach
- Przedszkole nr 149 "Tęczowa Polanka" we Wrocławiu
- Przedszkole przy Zespole szkolno-przedszkolnym w Boguszycach


Ogródki ze smakiem

Ogródki ze smakiem

Zasady konkursu

1. Zachęć przedszkole swojego dziecka do wzięcia udziału w konkursie. Wystarczy, że pracownik przedszkola wypełni formularz i odpowie na zadanie konkursowe: Przedstaw pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych przedszkola.

2. Głosuj na przedszkole. Znajdź je na liście zgłoszeń i potwierdź głos za pomocą konta na portalu Facebook. Codziennie możesz oddać jeden głos.

3. Zachęć znajomych do głosowania!

Spośród 20 przedszkoli z największą liczbą głosów komisja konkursowa wybierze 5 placówek, na terenie których stworzymy ogródki warzywne.
Pozostałe 15 przedszkoli otrzyma zestawy ogrodnicze.

Regulamin

Harmonogram

6-25.04.22 - zgłoszenia i głosowanie na przedszkola

26-29.04.22 - obrady jury i wybór laureatów

do 6.05.22 - ogłoszenie laureatów na stronie konkursu

Pobierz regulamin

Tworzenie warzywnika to nie tylko rozrywka, to kształtowanie świadomych, mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska. Wierzę, że razem zrobimy wiele pięknych ogródków warzywnych, które nie będą miały przed dziećmi żadnych tajemnic.

Maja Popielarska - dziennikarka i autorka tekstu programowego Ogródki ze smakiem