Odkryj

JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED ZANIECZYSZCZENIAMI POWIETRZA?

W domu

  • Zapewnij dziecku atrakcje w domu i ogranicz jego wyjścia do minimum.
  • Zrezygnuj z wietrzenia mieszkania, gdy zanieczyszczenie na zewnątrz jest na wysokim poziomie
  • Zapewnij Twojemu dziecku zdrową dietę bogatą w witaminy A, C, E oraz selen, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami do których powstania przyczyniają się zanieczyszczenia.
  • Dbaj o regularne nawilżenie gardła, a po powrocie do domu przepłucz usta dziecku wodą a nos roztworem z solą morską.
  • Pamiętaj, w domu przy dziecku obowiązuję całkowity zakaz palenia.
  • Zapewnij dziecku czyste powietrze każdego dnia dzięki oczyszczaczowi Electrolux Pure A9.

Aby uchronić je przed bakteriami, wirusami i alergenami warto wyposażyć oczyszczacz  w filtr Electrolux CARE, który zmniejszy ryzyko  wystąpienia chorób i reakcji alergicznych  u Twojej pociechy.

Na zewnątrz

  • Zachęcaj dziecko do oddychania nosem, który naturalnie filtruje powietrze.
  • Unikaj terenów zlokalizowanych w pobliżu czy osiedli mieszkaniowych, na których intensywnie spalane są paliwa stałe (węgiel, drewno).
  • Jak najmniej czasu spędzaj z dzieckiem w samochodzie, zwłaszcza w warunkach zatorów komunikacyjnych. Poziom zanieczyszczeń wewnątrz auta może być wyższy niż na zewnątrz.
  • Załóż dziecku maskę wyposażoną w filtr HEPA (ze względu na zwiększone opory oddychania unikaj tego rozwiązania w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, zaś w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym skonsultuj się z lekarzem).

Badania przeprowadzone w 2015 roku, w których zbadano wpływ wentylacji oraz temperatury w klasie na wyniki testów, udowodniły, że zanieczyszczone powietrze może wpływać na koncentrację dzieci, ich pamięć, a nawet na gorsze wyniki z egzaminów. *

Dlatego w obecnej sytuacji, gdy większość dzieci uczy się zdalnie, należy zwrócić jeszcze większą uwagę na jakość powietrza w naszym domu.

Jak dbać o jakość powietrza w trosce o nasze dzieci radzi również dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

* https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26317643/

"Dzieci należą do grup szczególnie wrażliwych na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, a narażenie na zanieczyszczenia może zaczynać się już w okresie prenatalnym. Zwykle mamy ograniczone możliwości wpływu na to jakiej jakości powietrzem oddychamy na zewnątrz. Tym bardziej powinniśmy zadbać o kształtowanie właściwej jakości powietrza we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Jeśli ogrzewamy budynek paliwami stałymi (węglem czy drewnem) powinniśmy rozważyć przejście na bardziej ekologiczny sposób (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna, a najlepiej odnawialne źródła energii).”

Przed zanieczyszczonym powietrzem powinien chronić się każdy, pamiętajmy jednak, by szczególną uwagę zwrócić na dzieci, ponieważ zanieczyszczenia wywołują najbardziej negatywne konsekwencje właśnie u nich. Starajmy się nie tylko chronić przed złej jakości powietrzem, ale róbmy wszystko, by nie przyczyniać się do jego zanieczyszczenia. Zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeniom jest bowiem nie tylko mniej wymagające, ale również tańsze, aniżeli walka ze skutkami zanieczyszczenia.