Wymagania dotyczące wentylacji w chłodziarko-zamrażarkach

Ostatnia aktualizacja 27.06.2023 13:41

Problem

 • Wymagana przestrzeń wentylacyjna w urządzeniach chłodniczych.
 • Dlaczego potrzebne jest zapewnienie przestrzeni wentylacyjnych chłodziarkom?
 • Chłodziarko-zamrażarka nie działa prawidłowo.
 • Sprężarka chłodziarko-zamrażarki cały czas pracuje i nadal nie może utrzymać prawidłowej temperatury.

Dotyczy

 • Chłodziarko-zamrażarki
 • Chłodziarki
 • Zamrażarki

Rozwiązanie

W jakim miejscu ustawić chłodziarko-zamrażarkę?

Optymalna praca chłodziarko-zamrażarki możliwa jest tylko, gdy zachowane zostaną wszystkie poszczególne wymagania instalacyjne. Poniżej znajdziesz listę uniwersalnych wskazówek montażowych:

 1. Nie instaluj chłodziarko-zamrażarki w pobliżu źródła ciepła (np. piekarnika, pieca, grzejnika, kuchenki gazowej lub płyty grzejnej) ani w miejscu, gdzie pada bezpośrednio światło słoneczne
 2. Urządzenie zainstaluj w suchym, dobrze wietrzonym pomieszczeniu
 3. Chłodziarko-zamrażarka powinna znajdować się w odległości nie mniejszej niż 50 cm od kuchenek, kuchenek gazowych i płyt grzejnych oraz przynajmniej 5 cm od piekarników elektrycznych
 4. Zadbaj o to, aby chłodziarko-zamrażarka nie była narażona na działanie wilgoci lub deszczu
 5. Wypoziomuj chłodziarko-zamrażarkę, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Regulowane nóżki służą do ustawienia urządzenia w poziomie.
 6. Przed skorzystaniem z chłodziarko-zamrażarki przetrzyj wszystkie półki i szuflady ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczanej (łyżeczka). Po wyczyszczeniu opłukaj je ciepłą wodą i osusz.
 7. Chłodziarko-zamrażarki są przeznaczone do eksploatacji w temperaturze otoczenia od 10°C do 43°C.

Wymagania dotyczące wentylacji urządzeń chłodniczych

Chłodziarko-zamrażarka podczas pracy wytwarza ciepło, które wydostaje się przez tylną ścianę urządzenia. Zachowanie odpowiednich szczelin wentylacyjnych jest niezbędne do prawidłowej i optymalnej pracy. Chłodziarko-zamrażarka nie może być przysunięta bezpośrednio do ściany, zabudowy meblowej lub sufitu - musi być zachowany odstęp. 

Ze względu na właściwości fizyczne, ciepłe powietrze wydobywające się z tyłu chłodziarko-zamrażarki przemieszcza się ku górze. W związku z tym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni powyżej urządzenia, która pozwoli na swobodną wymianę powietrza. 

Wymagania wentylacyjne różnią się w zależności od typu chłodziarko-zamrażarki. 

 • Chłodziarko-zamrażarki do zabudowy wymagają przygotowania odpowiedniego kanału wentylacyjnego w meblach (sprawdź instrukcję montażu chłodziarko-zamrażarkoraz rozdział "Instalacja" w instrukcji obsługi).


 • Chłodziarko-zamrażarki wolnostojące wymagają zachowania określonego dystansu od ściany do której przysunięty jest tył urządzenia i sufitu (sprawdź rozdział "Instalacja" w instrukcji obsługi chłodziarko-zamrażarki)


WAŻNE! Niezapewnienie właściwego obiegu powietrza i wentylacji może być bezpośrednią przyczyną awarii. Usterki wynikające z wadliwej zabudowy nie podlegają gwarancji. 

Nieprawidłowa wentylacja chłodziarko-zamrażarki - możliwe objawy

Wadliwie wykonane kanału wentylacyjnego może powodować przegrzewanie się urządzenia oraz nieregularną pracę podzespołów. Objawy, które mogą być powodowane niepoprawną zabudową:

 • głośna praca urządzenia;
 • ciągła praca sprężarki, bez zatrzymań;
 • problem z utrzymaniem temperatury wewnątrz komory chłodziarki lub zamrażarki, powtarzający się alarm wysokiej temperatury;
 • nadmierne szronienie lub zbieranie się wilgoci wewnątrz komory chłodziarki lub zamrażarki.


Wpływ na pracę chłodziarko-zamrażarki ma temperatura otoczenia oraz wilgotność powietrza. Im cieplej, tym problemy z wadliwą zabudową mogą dawać poważniejsze oznaki, tj. objawy będą bardziej zauważalne. 


Pamiętaj! 

Duży wpływ na pracę chłodziarko-zamrażarki oprócz kanałów wentylacyjnych ma regularne czyszczenie i kompleksowa konserwacja. Sprawdź rozdział "Konserwacja i czyszczenie" w instrukcji obsługi swojego urządzenia. 

Dedykowane środki czyszczące oraz akcesoria znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Zarejestruj urządzenia
Zarejestruj urządzenia

Zarejestruj swoje urządzenia w MyElectrolux i znajdź wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.