Jak czyścić i dbać o piekarnik Electrolux?

Ostatnia aktualizacja 19.09.2023 12:36

Kuchnia z piekarnikami

Regularne czyszczenie piekarnika Electrolux jest niezwykle istotne, zarówno z perspektywy higieny, jak i w celu utrzymania piekarnika oraz jego akcesoriów w doskonałym stanie. Systematyczna i skuteczna pielęgnacja piekarnika przyczynia się do poprawy jego wydajności na długi czas.

Metody konserwacji piekarnika zależą od konkretnego modelu i typu. Poszczególne piekarniki Electrolux mogą dysponować różnymi funkcjami czyszczenia, które skutecznie wspierają pielęgnację urządzenia - warto sprawdzić, jakie opcje są dostępne w Twoim modelu. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, zalecamy skorzystanie z naszej linii produktów dedykowanych do pielęgnacji piekarników, łączących się idealnie z Twoim urządzeniem.

Utrzymanie piekarnika w czystości

Codzienne czyszczenie:

 • Komora: Wnęka piekarnika powinna być czyszczona po każdym użyciu. Wytrzyj komorę i wewnętrzną szybę drzwiczek miękką ściereczką.
 • Przód piekarnika: Wyczyść przednią część piekarnika miękką ściereczką, ciepłą wodą i łagodnym detergentem.
 • Powierzchnie metalowe: Do czyszczenia powierzchni metalowych używaj dedykowanych środków czyszczących
 • Plamy: Czyść plamy łagodnym detergentem do piekarników i mikrofal.

W przypadku frontu piekarnika, powierzchni metalowych i plam zalecamy Preparat do czyszczenia piekarników i mikrofali /spray - OVEN & MICROVAWE CARE

Bardziej dokładne czyszczenie:

W pierwszej kolejności zapoznaj się z dostępnymi programami czyszczenia piekarnika. Pomogą Ci one zarówno w codziennym, jak i kompleksowym czyszczeniu. Czasami konieczne będzie dokładniejsze umycie prowadnic i drzwiczek. Przegląd sposobów czyszczenia tych elementów znajdziesz poniżej.

 • Wyczyść prowadnice: W celu dokładnego wyczyszczenia zalecamy wyjęcie prowadnic drabinkowych. W tym celu odciągnij przednią część drabinek od ściany, a następnie wyciągnij tylną część. Wyczyść prowadnice drabinkowe, myjąc je ręcznie lub w zmywarce.
 • Szyby w drzwiach: Jeśli wewnętrzna szyba drzwi ulegnie zabrudzeniu, możesz ją wyjąć i wyczyścić. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić w konkretnym modelu piekarnika, zapoznaj się z instrukcją obsługi. Ostrożnie wyjmij szklane szyby i wyczyść je wilgotną ściereczką lub użyj środka do czyszczenia piekarników w przypadku szczególnie uporczywych zabrudzeń. Zalecamy użycie preparatu do czyszczenia piekarników i mikrofali

Środki czyszczące

Polecane przez nas produkty do pielęgnacji możesz kupić w naszym sklepie internetowym.

 • Preparat do czyszczenia piekarników i mikrofali /spray - OVEN & MICROVAWE CARE
 • Steam Care – Odkamieniacz do piekarników parowych
 • Zestaw do pielęgnacji piekarnika parowego – środek czyszczący i odkamieniający

Przypomnienia o czyszczeniu

Wiele naszych piekarników jest wyposażonych w funkcję przypominania o konieczności czyszczenia. Piekarnik przypomni o konieczności czyszczenia i/lub odkamieniania w celu zapewnienia optymalnej wydajności. Przypomnienia możesz włączać i wyłączać w menu USTAWIENIA lub uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem naszej oficjalnej aplikacji

Programy czyszczenia

Poniżej znajdziesz przegląd różnych programów czyszczenia dostępnych w naszych piekarnikach, które ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Aby dowiedzieć się, który program ma zastosowanie do danego modelu, zapoznaj się z piekarnikiem lub jego instrukcją obsługi.

Czyszczenie katalityczne – wkłady katalityczne pochłaniają tłuszcz, który jest rozpuszczany i łatwy do usunięcia po uruchomieniu programu czyszczenia. Dowiedz się więcej o czyszczeniu katalitycznym.

Czyszczenie pirolityczne – brud, tłuszcz i resztki jedzenia zamieniają się w popiół pod wpływem wysokiej temperatury i można je bez wysiłku usunąć. Dowiedz się więcej o czyszczeniu pirolitycznym.

AquaClean – wykorzystuje wilgoć do wstępnego rozpuszczenia tłuszczu i resztek jedzenia, ułatwiając ich usuwania. Dowiedz się więcej o AquaClean.

Posiadasz piekarnik parowy?

Jeśli masz piekarnik z funkcjami parowymi, możesz mieć również następujące programy.

Czyszczenie parowe – automatyczna funkcja czyszczenia, która wykorzystuje parę do zmiękczenia tłuszczu i osadów, ułatwiając czyszczenie piekarnika. Dowiedz się więcej o czyszczeniu parowym.

Czyszczenie parą PLUS – bardziej intensywny program czyszczenia parą. Dowiedz się więcej o czyszczeniu parowym.

Suszenie – możesz uruchomić ten program, aby wysuszyć komorę piekarnika po gotowaniu na parze.

Odkamienianie – od czasu do czasu konieczne jest odkamienianie systemu parowego. Funkcja ta pomaga uporać się z tym zadaniem. Dowiedz się więcej o odkamienianiu.

WAŻNE

 • Jeśli chcesz wyczyścić piekarnik upewnij się, że jest schłodzony.
 • Jeśli używasz środka czyszczącego do mycia piekarników w sprayu, zawsze upewnij się, że piekarnik jest zimny przed czyszczeniem. Rozpyl środek czyszczący na szmatkę i wytrzyj wnękę, zamiast rozpylać go bezpośrednio do samej wnęki. Może to spowodować, że detergent czyszczący dostanie się do przewodów za wentylatorem.
 • Nie używaj do czyszczenia piekarnika środków oraz detergentów ściernych.


Aby uzyskać więcej informacji na temat konkretnego modelu piekarnika, zapoznaj się z jego instrukcją obsługi. Instrukcję obsługi znajdziesz tutaj.

Zarejestruj urządzenia
Zarejestruj urządzenia

Zarejestruj swoje urządzenia w MyElectrolux i znajdź wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.