Piecz lepszy chleb, wykorzystując możliwości pary

Ostatnia aktualizacja 21.05.2020 11:23

Przekonaj się, jak para może poprawić jakość Twoich wypieków. Piekarnik parowy zapewnia idealne warunki do wyrastania ciasta i sprawia, że chleb ma chrupiącą skórkę i puszysty miąższ.Przejdź na wyższy poziom pieczenia

Piekarnik parowy otwiera drzwi do świata wspaniałego chleba o puszystym miąższu i chrupiącej złotobrązowej skórce. Wszystko zaczyna się na etapie wyrastania ciasta, kiedy para zapewnia idealną, równomierną temperaturę. Natomiast podczas pieczenia sprzyja powstaniu chrupiącej skórki dzięki zwilżaniu powierzchni chleba, a także utrzymaniu wewnętrznej wilgoci.
Wyrastanie ciasta

Zastosowanie pary daje wspaniałe efekty, ponieważ zapewnia idealną, równomierną temperaturę do wyrastania ciasta. Dzięki temu rośnie ono szybciej i bardziej równomiernie. Sprawdza się to doskonale w przypadku wszystkich ciast, zwłaszcza tych na zakwasie. W rezultacie otrzymujemy bardziej wyrośnięte ciasto o lżejszej konsystencji od tego, które wyrasta w temperaturze pokojowej. 

Parę można zastosować w pierwszej fazie wyrastania ciasta, ale zdecydowania zaleca się jej użycie w drugiej. Podczas wyrastania bochenków chleba i bułek obecność pary sprawia, że ciasto staje się lżejsze i bardziej puszyste. Temperatura zależy od rodzaju ciasta, ale zazwyczaj odpowiednia jest na poziomie 25-30°C. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa temperatura, tym szybciej rośnie ciasto – które w piekarniku parowym nie wymaga przykrywania. (Następnym razem podczas pieczenia wypróbuj funkcję „Wyrastanie ciasta”.). 

 


Pieczenie

Wykorzystanie pary w procesie wypieku chleba w piekarniku parowym nie jest trudne i zapewnia wspaniałe efekty. Jej obecność w początkowej fazie wypieku chleba sprawia, że zyskuje on bardziej chrupiącą skórkę. Pomaga w tym para (a właściwie woda), która tworząc wilgotną powierzchnię sprawia, że pieczenie przebiega w bardziej równomierny sposób. 

W końcowej fazie pieczenia gorące powietrze powoduje, że początkowo wilgotna powierzchnia staje się bardziej chrupiąca niż wtedy, gdy pieczenie przebiega tylko w suchym środowisku. Para pomaga również w utrzymaniu wilgoci wewnątrz chleba, który dzięki temu nie jest suchy i zbity. (Jeśli posiadasz jeden z naszych piekarników parowych, wypróbuj funkcję „Pieczenie chleba”).


Piecz własny chleb w domu

Upiecz wspaniały chleb za naciśnięciem przycisku. Piekarniki SteamBake wykorzystują parę, aby wspomagać szybsze wyrastanie ciasta, które staje się także bardziej wilgotne i puszyste w środku. W celu uzyskania idealnego efektu pod koniec pieczenia gorące powietrze sprawia, że wypieki zyskują chrupiącą, złocistobrązową skórkę.


Odkryj nasze piekarniki parowe


Czy ten artykuł był pomocny?