Przyrządź pyszną rybę w swoim piekarniku parowym

Ostatnia aktualizacja 20.06.2023 10:30

Przyrządzanie ryby w piekarniku parowym jest łatwe i zapewnia jen doskonały smak. Gotowanie na parze sprawia, że ryba zachowuje soczystość i zwartą konsystencję - i jest łatwiejsze, niż myślisz.Niezawodny sposób na smaczną rybę.

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się pieczenie ryb w niższej temperaturze, zwłaszcza gdy są to filety. W przypadku korzystania z funkcji "Gotowanie na parze" należy utrzymywać temperaturę około 80°C. Czas gotowania ryby na parze zależy od temperatury wewnątrz potrawy. Szefowie kuchni zalecają używanie termosondy, która umożliwia monitorowanie temperatury wewnątrz potrawy - różnej w zależności od ryby.

Nie ma jednego, najlepszego gatunku ryby lub sposoby jej gotowania na parze. Spróbuj przyrządzić w ten sposób swoją ulubioną! Warto zawinąć w coś rybę przed ugotowaniem - np. w liście kapusty, botwinę lub wodorosty. Aby uzyskać bardziej wyrazisty smak, przed zawinięciem ryby można również dodać przyprawy i nieco oleju.


Cała ryba

W przypadku pieczenia w piekarniku parowym całej ryby należy wybrać ustawienie wysokiej lub średniej wilgotności. Delikatne pieczenie zapobiega rozpadaniu się ryby, zanim upiecze się w środku.

Rybne mousseline

Rybne potrawy typu mousseline, takie jak terriny czy quenelle, świetnie przyrządza się na parze, która działa delikatniej niż wrząca woda. Mousseline ma bardzo delikatną konsystencję i na parze nie rozpada się ani nie traci smaku, jak bywa to podczas gotowania w wodzie.Przepis: Pieczony labraks w soli

Składniki dla dwóch osób

2 całe labraksy (po 400 gr każdy), 2 kg aromatycznej soli

Składniki na sól aromatyczną

2 kg gruboziarnistej soli, 1 cytryna, 10 ziaren różowego pieprzu (suszonego), 20g mieszanki aromatycznych ziół (szałwia, rozmaryn i tymianek)

Akcesoria: Blacha emaliowana

Podaj z dodatkami lub wedle własnego uznania, np. pieczonymi ziemniakami i warzywami


Kroki dla aromatycznej soli:


Dobrze umyj i osusz aromatyczne zioła, a następnie drobno je posiekaj.


Wymieszaj w misce zioła z gruboziarnistą solą, startą skórką z cytryny (tylko żółtą częścią) i różowym pieprzem.


Rozprowadź mieszankę ba blasze do pieczenia i piecz ją, nie włączając funkcji termoobiegu, w temperaturze 120°C przez 40 min, a następnie pozostaw do ostygnięcia.


Przygotowania labraksa w soli:


Usuń wnętrzności z ryb (pozostaw łuski), umyj je pod bieżącą wodą i dobrze osusz..


Rozprowadź warstwę soli na dnie blachy, ułóż na niej ryby i całkowicie pokryj je resztą aromatyzowanej soli.


Ustawienie piekarnika: Zależnie od piekarnika (z funkcją Steamify lub bez)

- Steamify, temp. 130°C przez 20 min, poziom: 2

- Funkcja "Duża wilgotność", temp. 130°C przez 20 min, poziom: 2


Łatwy sposób na doskonały smak

Nasze piekarniki z funkcją SteamBoost oferują trzy stopnie wytwarzania pary. Są one dostępne w ramach dedykowanych programów do pieczenia ciast i mięs oraz do gotowania na parze. Zapewmiają nową jakość smaku, chrupkości i wilgotności potraw.


Odkryj nasze piekarniki SteamBoost


Napisz opinię
Napisz opinię

Twoja opinie jest dla nas ważna. Pomóz nam udoskonalić nasze urządzenia.