Skroplona para wodna / woda / wilgoć gromadzi się w komorze piekarnika i między szybami w drzwiach

Ostatnia aktualizacja 04.07.2023 12:32

Problem

 • Skroplona para wodna / woda / wilgoć gromadzi się w komorze piekarnika i między szybami w drzwiach
 • Para wodna kondensuje się pomiędzy szybami piekarnika

Dotyczy

 • Piekarnik do zabudowy
 • Piekarnik kompaktowy
 • Kuchenka wolnostojąca

Rozwiązanie

 1. Ogranicz ilość wilgoci podczas przygotowywania potraw, aby poprawić efekty pieczenia.

 2. Po zakończeniu procesu pieczenia otwórz drzwi piekarnika natychmiast, aby zredukować wilgoć wewnątrz i zapobiec nadmiernemu kondensowaniu.

 3. Wyjmij potrawę z piekarnika od razu po wyłączeniu, aby uniknąć nadmiernego gotowania i zabezpieczyć jej odpowiednią konsystencję.

 4. Zależnie od modelu, rozważ wstępne nagrzewanie piekarnika przed rozpoczęciem procesu pieczenia, aby osiągnąć optymalną temperaturę i równomierne rozprowadzenie ciepła.

 5. Po każdym użyciu piekarnika starannie wytrzyj skropliny i resztki wilgoci za pomocą ściereczki, aby zachować czystość i zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz osadzaniu się zanieczyszczeń.

W razie potrzeby należy skorzystać z instrukcji obsługi urządzenia.


Jeśli w ciągu kilku godzin od zakończonego pieczenia wilgoć spomiędzy szyb nie odparuje samoczynnie, prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta w celu rejestracji zgłoszenia serwisowego lub zamówienie wizyty serwisowej.

Przyczyna

 • Piekarniki nowej generacji są wyjątkowo efektywne energetycznie i posiadają doskonałą izolację. To oznacza, że podczas przygotowywania potraw nie trzeba dodawać dużej ilości wody, ponieważ wilgoć zatrzymuje się wewnątrz piekarnika, nie ulatniając się na zewnątrz jak w starszych modelach.

 • Niektóre modele piekarników są wyposażone w system generowania pary podczas procesu pieczenia, co sprawia, że potrawy są delikatne w środku, a jednocześnie chrupiące na zewnątrz. Dzięki temu można skrócić czas pieczenia i ograniczyć zużycie energii, ponieważ piekarnik zapewnia równomierne krążenie powietrza i pary.

 • Dodatkowy wentylator w piekarniku lub kuchence odpowiada za chłodzenie drzwi urządzenia, co powoduje kondensację wilgoci w najchłodniejszych miejscach. Efektem tego mogą być krople wody widoczne na szybach drzwi.

 • Woda i para wydostają się z piekarnika przez kanały wentylacyjne, w tym również te znajdujące się w drzwiach. Może to prowadzić do kondensacji pary i tworzenia się plam wewnątrz komory piekarnika oraz na szybach drzwi. Te plamy są wynikiem kontaktu cząsteczek tłuszczu z chłodniejszym powietrzem.

 • Podczas podgrzewania potraw w piekarniku, zwłaszcza produktów mrożonych, uwolniona zostaje wilgoć, która może skapać się wewnątrz urządzenia.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.

Zamów wizytę serwisową
Zamów wizytę serwisową

W celu zgłoszenia urządzenia do naprawy, przejdź do strony Serwis.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.