Jaki oczyszczacz powietrza wybrać: co mierzy oraz jak działa czujnik jakości powietrza

Ostatnia aktualizacja 13.07.2023 15:03


Czyste powietrze w miejscu w którym mieszkasz to jeden z podstawowych czynników wpływających na dobre samopoczucie. Poznaj oczyszczacze powietrza, które reagują na powszechnie szkodliwe gazy, dostarczają niezbędne informacje za pomocą aplikacji My Electrolux oraz przy użyciu kolorowego wyświetlacza pokazują aktualny stan powietrza w Twoim domu. Technologia głębokiej filtracji skutecznie wychwytuje 99% bakterii i substancji drażniących znajdujących się w powietrzu, takich jak roztocza i alergeny, umożliwiając oddychaniem czystszym i zdrowszym powietrzem. Czy jesteś w domu, czy nie, aplikacja pozwala monitorować stan jakości powietrza w twoim domu i sterować ustawieniami wentylatora, lub możesz po prostu pozwolić oczyszczaczowi zrobić to za ciebie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w domu oraz jak stężenie cząsteczek smogowych, alergeny czy kurz oraz wpływają na poziom zanieczyszczeń, to ten artykuł jest idealny dla Ciebie.

Czujnik jakości powietrza w oczyszczaczu powietrza

Oczyszczacze powietrza Electrolux wyposażone są w czujnik jakości powietrza, który mierzy jakość powietrza. Wskaźnik jakości powietrza w urządzeniu pokazują w czasie rzeczywistym jakość powietrza, świecąc w różnych kolorach. Jak pokazano poniżej:

KOLOR WSKAŹNIKA POWIETRZAPM 2,5 (μg/m3)
JAKOŚĆ POWIETRZA
Zielony0-12Bardzo dobra
Żółty13-35Dobra
Pomarańczowy36-55Słaba
Czerwony56-150Bardzo słaba
Fioletowy151-250Zła
Rdzawoczerwony>250Bardzo zła


UWAGA: Każdorazowo po włączeniu urządzenia czujnik przez ok. 10 sekund analizuje jakość powietrza. W tym czasie wskaźnik jakości powietrza powoli miga w kolorze białym. Bardzo duża wilgotność w pomieszczeniu może powodować skraplanie się pary wodnej w czujnikach. Może to wpływać na dokładność odczytów czujnika.

Intensywność pracy w trybie SMART w oczyszczaczach powietrza jest regulowana przez czujnik pomiaru cząstek PM, konkretnie przez wartość PM 2.5.W momencie gdy wzrasta wyłącznie poziom TVOC (bez wzrostu PM) intensywność pracy pozostaje bez zmian. W trybie „SMART” nie ma możliwości zmienić prędkości wentylatora ręcznie.

Kurz nagromadzony w czujniku jakości powietrza może powodować nieprawidłowe odczyty czujnika i wpływać na wydajność. Użyj odkurzacza z miękką szczotką, aby usunąć kurz, który może gromadzić się w tym obszarze. Odkurzaj (przynajmniej) raz w miesiącu.

Jakie parametry mierzy czujnik w oczyszczaczu powietrza?


PM1, czyli cząsteczki o średnicy jednego mikrometra

Cząstki te mogą przedostawać się do krwiobiegu i wpływać na funkcje sercowo-naczyniowe oraz oddechowe. Ich źródłem mogą być emisje pochodzące z transportu i budownictwa.

PM 1 (μg/m3)
JAKOŚĆ POWIETRZA
0-12Bardzo dobra
13-35Dobra
36-55Słaba
56-150Bardzo słaba
151-250Zła
>250Bardzo zła

PM2,5, czyli cząsteczki o średnicy 2,5 mikrometra

Cząstki te mogą przedostawać się do krwiobiegu i wpływać na funkcje sercowo-naczyniowe oraz oddechowe. Ich źródłem mogą być emisje pochodzące z transportu i budownictwa. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje  wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji, np. nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc. PM2.5 jest jednym z podstawowych składników smogu, który mogą być szczególnie dokuczliwy zimą.

PM10, czyli cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów

Cząsteczki te mogą powodować stan zapalny dróg oddechowych i płuc oraz osłabiać odpowiedź immunologiczną. PM10 mogą zawierać, kurz, pyłki i pleśń. 

PM 10 (μg/m3)
JAKOŚĆ POWIETRZA
0-20Bardzo dobra
21-55Dobra
56-90Słaba
61-240Bardzo słaba
241-400Zła
>400Bardzo zła

Temperatura i wilgotność

Temperatura określa, jak gorące lub zimne. W przypadków osób mających problemy z układem oddechowym lub alergie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca temperaturę pomieszczenia nie niższą niż 18 stopni Celsjusza.

Wilgotność to ilość pary wodnej w powietrzu. Możesz zmniejszyć ilość bakterii, pleśni i wirusów, utrzymując w pomieszczeniu wilgotność w zakresie 30-50 procent. 


TVOC, czyli lotne związki organiczne

Całkowita zawartość lotnych związków organicznych to wskaźnik gazów emitowanych przez niektóre ciała stałe i ciecze. Narażenie na niektóre LZO może powodować negatywne skutki dla zdrowia, takie jak bóle głowy, podrażnienia dróg oddechowych, nudności i alergie. 

Aby zmniejszyć narażenie na LZO, możesz otworzyć okna lub drzwi w celu zapewnienia wentylacji. Możesz ograniczyć ilość LZO w swoim domu. Źródłami potencjalnie szkodliwych lotnych związków organicznych w domu mogą być: 

  • pestycydy
  • wykładziny podłogowe
  • kulki na mole
  • dym ognia, świec, kadzidełka
  • gotowanie lub palenie

 

Oczyszczacz powietrza sprawdzi się również do usuwania związków TVOC jeśli zainstalujesz filtr Fresh360 lub Breeze360. Więcej o filtrach dowiesz się w następnej części. 

 

Jakie filtry najlepiej sprawdzą się do usuwania zanieczyszczeń, smogu oraz alergenów z powietrza?

Możesz dostosować swój oczyszczacz Pure A9 do indywidualnych potrzeb, dzięki spersonalizowanym filtrom z technologią filtracji 360. Każdy filtr ma unikalny inteligentny wskaźnik śledzący zużycie. Nawet jeśli usuniesz filtr i zainstalujesz go w następnym sezonie, pozostały czas życia zostanie automatycznie rozpoznany.

Filtr antyalergiczny do oczyszczacza Pure A9 BREATHE360 

Specjalnie opracowany filtr BREATHE360 wychwytuje i neutralizuje ponad 99% unoszących się w powietrzu cząstek pyłów, zapewniając ochronę przed reakcjami alergicznymi do czasu konieczności wymiany filtra. Bardzo wysoki przepływ powietrza oznacza szybkie usuwanie pyłów z powietrza w pomieszczeniach, dzięki czemu dom jest od nich wolny. 

Jonizator cały czas przy zastosowaniu tego filtra jest włączony.

 Link do filtra do oczyszczaczy Pure A9:


Filtr uniwersalny do oczyszczacza Pure A9 BREEZE360 

Filtry 360 wykorzystują najnowszą technologię filtracji. Unikalne, wstępnie przygotowane ultradrobne nośniki filtracyjne zapewniają wysoce skuteczną barierę przed mikroskopijnymi cząstkami. M.in dzięki warstwie EPA12 zatrzymują 99,5% cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Cylindryczny filtr charakteryzuje się olbrzymią powierzchnią, co oznacza większą pojemność i dłuższą żywotność, przy jednoczesnym zapewnieniu wyjątkowo dużej objętości cyrkulowanego powietrza.

Usuwa związki TVOC.

Link do filtra do oczyszczaczy Pure A9:

 

Filtr antyzapachowy do oczyszczacza Pure A9 FRESH360 

Filtr FRESH360, zawierają dużą ilość węgla aktywnego o zaawansowanych właściwościach, posiada zdolność do pochłaniania lotnych związków organicznych i szkodliwych gazów powodujących nieprzyjemne zapachy. Wysoka skuteczność pochłaniania zapachów, takich jak dym lub zapachy kuchenne oraz niebezpieczne chemikalia, takie jak formaldehyd, aldehyd octowy i benzen.

Usuwa związki TVOC.

Link do filtra do oczyszczaczy Pure A9:

Filtr antybakteryjny i antywirusowy do oczyszczacza Pure A9 CARE360

Chroń swoją rodzinę przed unoszącymi się w powietrzu bakteriami i wirusami za pomocą filtra antybakteryjnego, który neutralizuje do 99,9% szkodliwych patogenów.  Filtr charakteryzuje się unikalną kombinacją materiałów testowanych w celu neutralizacji 99,9% uwięzionych w powietrzu wirusów*, zapobiegając ich ponownemu przedostawaniu się do powietrza w Twoim domu. 

*testowane zgodnie z normą ISO18184-2019 na obecność wirusów A/PR8/34 H1N1 i HCoV-229E

Ochrona przed bakteriami unoszącymi się w powietrzu ma zasadnicze znaczenie dla stworzenia zdrowszego środowiska domowego. Filtr zawiera środek antybakteryjny, który neutralizuje enzymy bakteryjne na poziomie komórkowym, eliminując do 99,9% bakterii występujących w domu i zapobiegając ich dalszemu rozwojowi.

Jonizator cały czas przy zastosowaniu tego filtra jest włączony.

Link do filtra do oczyszczaczy Pure A9:


Filtr antysmogowy do oczyszczacza Pure A9 CLEAN360

Każdy filtr antysmogowy CLEAN360 zawiera technologię HEPA13, która zapewnia 99,97% filtracji cząstek w mikronach 0,3 µm i tak małych jak 0,1 µm, co pomaga zapewnić absolutnie minimalny poziom PM2,5 

System Pure A9 rozpoznaje także jak skutecznie działa filtr i kiedy należy go wymienić.

Link do filtra do oczyszczaczy Pure A9:

Jak jonizator wpływa na zanieczyszczenie powietrza i skuteczność filtracji?

Funkcję jonizatora możesz włączyć lub wyłączyć tylko przy użyciu aplikacji (w smartfonie). Gdy funkcja jest włączona, świeci się wskaźnik jonizatora, a urządzenie wytwarza jony, co wpływa na poprawę jego wydajności i jakości powietrza w pomieszczeniu. Jonizatory powietrza wytwarzają jony ujemne za pomocą energii elektrycznej, a następnie uwalniają je do powietrza. Te jony ujemne przyczepiają się do dodatnio naładowanych cząstek w pomieszczeniu, takich jak kurz, bakterie, pyłki, dym i inne alergeny i powodują, że spadają na podłogę lub są wychwytywane przez filtry oczyszczacza

Jeśli używasz filtra CARE 360  lub BREATHE 360 w swoim oczyszczacza powietrza, jonizator będzie zawsze WŁĄCZONY. Nie ma możliwości wyłączenia go. 

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.