Jak działa suszarka kondensacyjna i czym różni się od modeli z pompą ciepła?

Ostatnia aktualizacja 09.01.2024 10:55

Suszarka Electrolux

Suszarki to niezwykle przydatne urządzenia, które znacznie ułatwiają codzienną pracę związana z suszeniem ubrań. W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie czas jest cennym zasobem, suszarki stają się coraz popularniejsze, oferując nie tylko wygodę, ale również szereg innych korzyści. Czy marzysz o tym, aby Twoje pranie schnęło szybko, bez konieczności wieszania na sznurkach i czekania na sprzyjającą pogodę? Czy chcesz chronić swoje ulubione ubrania przed uszkodzeniem, skurczeniem czy zagnieceniami? Jeśli tak, to suszarka kondensacyjna może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Jak działa suszarka kondensacyjna

W standardowej suszarce kondensacyjnej ta sama ilość powietrza, ciepłego używana do suszenia oraz zimnego do usunięcia wilgoci . Pranie jest suszone na skutek kontaktu z ciepłymi masami powietrza, które następnie jest kierowane przez skraplacz, gdzie jest chłodzone przez krzyżowy przepływ powietrza z pomieszczenia, w którym znajduje się suszarka. Woda jest skraplana i pompowana do zbiornika, który następnie można opróżnić. Różnica między temperaturą powietrza suszącego i chłodzącego jest bardzo wysoka. Temperatura oraz czas trwania programu suszenia zależy od wybranych funkcji, wielkości załadunku oraz jego wilgotności. 

Wraz z gorącym powietrzem i wilgocią z ubrań mogą wydostawać się pyłki oraz nitki. Urządzenie jest wyposażone w filtr kłaczków, który należy po każdym suszeniu należy opróżniać. Regularnej konserwacji wymaga również wymiennik ciepła suszarki.  Szczegóły znajdziesz w instrukcji obsługi swojego urządzenia

UWAGA! Jeśli suszarka do ubrań znajduje się w bardzo małym pomieszczeniu, urządzenie może mieć problem z wymianą powietrza, która jest niezbędna do skutecznego wysuszenia ubrań, a dodatkowo może w nim panować duża wilgotność.

Zalety suszarek kondensacyjnych


  • Wygoda: Suszarka kondensacyjna do ubrań zapewnia wygodne i szybkie suszenie odzieży bez konieczności wieszania jej na sznurkach czy suszeniu na suszarkach pokojowych. Wystarczy, że umieścisz ubrania w suszarce, ustawisz odpowiednie parametry i poczekasz na koniec prania. 
  • Oszczędność czasu: Dzięki suszarce kondensacyjnej możesz zaoszczędzić wiele czasu. Proces suszenia ubrań trwa zazwyczaj krócej niż suszenie tradycyjne, co oznacza, że możesz szybko przygotować swoje ubrania do noszenia.
  • Oszczędność miejsca: Suszarki kondensacyjne są kompaktowe i mogą być łatwo umieszczone w pomieszczeniach, takich jak łazienka czy pralnia. Nie zajmują dużo miejsca, co jest szczególnie przydatne w przypadku mieszkań o ograniczonej przestrzeni. Suszarkę możesz ustawić również na pralce w słupku, Łącznik, pozwalający na ustawienie urządzeń jedno na drugim, znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
  • Ochrona tkanin: Suszarki kondensacyjne zazwyczaj oferują różne programy suszenia, które możesz dostosować do rodzaju tkanin. Dzięki temu możesz uniknąć zniszczenia lub skurczenia ubrań, które mogłoby się zdarzyć podczas suszenia na zewnątrz.
  • Redukcja zagnieceń: Suszarki posiadają funkcję redukcji zagnieceń. To szczególnie przydatne, jeśli chcesz mieć gładko wyglądające ubrania bez konieczności prasowania.
  • Energia i efektywność: Nowoczesne suszarki do prania są zaprojektowane w taki sposób, aby były energooszczędne i efektywne. Posiadają różne funkcje, które pozwalają dostosować czas i temperaturę suszenia, dzięki czemu możesz obniżyć koszty energii.
  • Łatwe podłączenie: Nie musisz zapewniać zewnętrznego kanału wentylacyjnego, ani dostępu do odpływu, jak w przypadku pralek. Woda będąca efektem kondensacji odprowadzana jest do zbiornika, który możesz łatwo opróżnić. Masz również możliwość podłączenia suszarki bezpośrednio do odpływu za pomocą zestaw odprowadzania skroplin.


Suszarka z pompą ciepła a kondensacyjna

Podstawową różnicą pomiędzy suszarkami z pompą ciepła a suszarkami bez pompy ciepła jest temperatura w jakiej odbywa się proces suszenia. W przypadku suszarkach bez pompy ciepła temperatura może osiągać ok. 82 stopni Celsjusza, a dzięki pompie ciepła mokre ubrania nie są narażone na temperaturę wyższą niż 54 stopnie Celsjusza.  Dzięki obiegowi zamkniętemu pompa ciepła efektywniej wykorzystuje ciepłe powietrze, co sprawia że programy są krótsze i bardziej energooszczędne. 

Technologia zastosowana w suszarkach z pompą ciepłą jest znacznie efektywniejsza, niż bez pompy ciepła, i pozwala Ci dopasować program do rodzaju tkanin, które włożysz do bębna. 

Wszystkie urządzenia AGD z aktualnej oferty Electrolux znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.