Przewodniki dla kupujących

Znajdź dla siebie idealny okap kuchenny

Wykonany ze szkła i stali nierdzewnej kominowy okap kuchenny nad garnkiem stojącym na płycie indukcyjnej

Gotowanie bez rozpraszania uwagi

Znajdź okap, który będzie wystarczająco wydajny, aby zapewnić świeże powietrze nawet w dużej kuchni, a jednocześnie tak cichy, że działa praktycznie w niedostrzegalny sposób. Nasze okapy pracują z głośnością 40–70 dB, a 40 dB oznacza, że działanie urządzenia jest cichsze niż szept — nawet przy maksymalnej sile wyciągu. Ponadto dzięki zastosowaniu technologii Hob2Hood okap nigdy nie działa z większą mocą niż jest to konieczne.

Okap, którego obsługa nie wymaga użycia rąk

Kiedy jednak zechcesz przejąć kontrolę nad okapem, możesz zrobić to ręcznie z poziomu płyty grzejnej.

Elementy sterujące okapu

Łatwa obsługa i komfortowe gotowanie

Skup się na tym, co naprawdę ważne w kuchni: na przyrządzaniu wspaniałych potraw. Dzięki funkcji Hob2Hood płyta grzejna samoczynnie włącza okap kuchenny i dostosowuje siłę jego wyciągu do intensywności gotowania. Pozwoli Ci to gotować i smażyć potrawy bez konieczności poświęcania uwagi na obsługę okapu.

Okap kuchenny Electrolux który wysuwa się z powierzchni blatu

Największy wybór na rynku

Spraw, by wygląd Twojej kuchni dorównywał panującej w niej atmosferze. Dzięki szerokiemu wyborowi współpracujących ze sobą okapów i płyt grzejnych z łatwością znajdziesz zestaw, który będzie pasował do wystroju Twojej kuchni. Oferujemy największy wybór tego typu urządzeń na rynku. Możesz więc liczyć na ciche, wydajne i niewymagające angażowania rąk oczyszczanie powietrza w kuchni — w takim stylu, jaki najbardziej lubisz.

Filtr do okapu Electrolux

Jak działają filtry okapu kuchennego?

W okapach kuchennych stosowane są filtry, które zapewniają świeże powietrze w kuchni i pochłaniają zanieczyszczenia. Filtry przeciwtłuszczowe wychwytują cząsteczki tłuszczu i żywności. Natomiast filtr węglowy oczyszcza samo powietrze, neutralizując wszelkie zapachy. Niektóre filtry są zmywalne i nadają się do wielokrotnego użytku. Inne muszą być wymieniane (filtry na wymianę można kupić w sklepie internetowym Electrolux).

Okap kuchenny Electrolux nad garnkiem na płycie indukcyjnej

Jak energooszczędny jest okap kuchenny?

Obecnie łatwo jest ocenić wydajność okapu i dzięki temu oszczędzać energię. Etykiety z oznaczeniem klasy energetycznej (od F do A+) informują o rocznym zużyciu energii, efektywności pochłaniania zanieczyszczeń, sprawności oświetlenia oraz poziomie hałasu przy maksymalnej prędkości. Firma Electrolux oferuje pełną gamę okapów kuchennych klasy energetycznej A.


Wzornictwo

Okapy kuchenne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach.

Okapy wyspowe – odpowiedni wybór, jeśli dysponujesz centralną wyspą kuchenną. Okapy tego typu podwiesza się pod sufitem.

Okapy ścienne – te efektowne okapy o płaskiej lub kominowej konstrukcji są dostępne w wielu rozmiarach i przystosowane do montażu na ścianie.

Okapy wysuwane – przystosowane do ukrycia w szafce kuchennej lub w blacie, aby nie zakłócały wystroju kuchni.

Okapy zintegrowane – zaoszczędź miejsce, montując okap pod szafką kuchenną nad płytą grzejną.

Porada eksperta: przed dokonaniem wyboru sprawdź zalecaną odległość między płytą grzejną a okapem.

Obieg powietrza

Czy możesz wykorzystać zewnętrzny otwór wentylacyjny? 

Tak – okapy wyciągowe odprowadzają opary za pośrednictwem zewnętrznego otworu wentylacyjnego. Przepływ powietrza jest uzależniony od długości przewodu odprowadzającego, jego krzywizn i materiału, z jakiego jest wykonany. 

Nie – okapy recyrkulacyjne (pochłaniacze) nie wymagają zewnętrznego otworu wentylacyjnego. Oczyszczają one powietrze z użyciem systemu filtrów, które pochłaniają zanieczyszczenia i niepożądane zapachy.

Porada eksperta: włącz okap przed rozpoczęciem gotowania, aby od pierwszej chwili oczyszczał powietrze.

Potrawy

Jeśli często gotujesz wydzielające intensywny zapach potrawy lub posiadasz dużą kuchnię, potrzebny Ci będzie okap o większej mocy. Nie tylko z powodu zapachu, ale także ze względu na unoszące się w powietrzu drobiny tłuszczu, które mogą osiadać w trudno dostępnych miejscach i zabrudzić ściany.

Moc

Wybierając spośród okapów o różnej wydajności, warto jest uprzednio określić wymagane parametry. W tym celu należy:

1. Zmierzyć długość, szerokość i wysokość kuchni
2. Pomnożyć długość x szerokość x wysokość = kubatura 
3. Pomnożyć kubaturę x 6 = minimalna wydajność okapu (6 cykli wymiany powietrza na godzinę podczas lekkiego gotowania, np. gotowania na wolnym ogniu).
4. Pomnożyć kubaturę x 12 = maksymalna wydajność okapu (12 cykli wymiany powietrza na godzinę podczas smażenia na oleju)

Zwykle zaleca się wartość od 8 do 12.

Poziom hałasu

Aby zapewnić sobie ciszę podczas gotowania, wybierz okap o niskim poziomie hałasu, który podaje się w decybelach (dB). Poziom hałasu podczas pracy okapów Electrolux może wynosić od 50 do 70 dB. Dla porównania szept ma głośność około 40 dB, a normalna rozmowa – między 60 a 70 dB.

W przypadku okapów poziom hałasu jest także uzależniony od konstrukcji przewodu odprowadzającego opary. Warto zminimalizować liczbę zakrętów i skrzyżowań i zastosować materiały tłumiące.

Filtry

Wszystkie okapy kuchenne są wyposażone w filtry przeciwtłuszczowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. W zależności od ich rodzaju, filtry należy regularnie wymieniać (filtry wymienne) lub czyścić (filtry wielorazowego użytku). Stałe metalowe filtry przeciwtłuszczowe można czyścić ręcznie przez zanurzenie lub myć w zmywarce, wybierając program zmywania w temperaturze 60-70°C.

W okapach recyrkulacyjnych zapachy pochłaniają filtry z węglem aktywnym, które należy czyścić lub wymieniać co ok. cztery miesiące. Niektóre filtry węglowe są zmywalne.

Wybierz swoje urządzenie

Okapy kuchenne Electrolux łączą w sobie dużą siłę wyciągu, cichą pracę i nagradzane wzornictwo – dlatego z łatwością znajdziesz odpowiednie urządzenie dla siebie.

Porada eksperta: Skup się na tym, co naprawdę ważne w kuchni - na przyrządzaniu wspaniałych potraw. Dzięki funkcji Hob2Hood płyta grzejna samoczynnie włącza okap kuchenny i dostosowuje siłę jego wyciągu do intensywności gotowania. Możesz więc gotować i smażyć potrawy bez konieczności poświęcania uwagi na obsługę okapu.