Przewodniki dla kupujących

Znajdź idealny okap dla siebie

Wzornictwo

Okapy kuchenne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach.

Okapy wyspowe – odpowiedni wybór, jeśli dysponujesz centralną wyspą kuchenną. Okapy tego typu podwiesza się pod sufitem.
Okapy ścienne – te mocowane do ściany okapy w kształcie litery T, piramidy lub o pionowej konstrukcji są dostępne w wielu rozmiarach i wykończeniach.
Okapy do zabudowy – aby nie zakłócały wystroju kuchni, okapy tego typu można ukryć w szafce kuchennej.
Okapy podszafkowe – zaoszczędź miejsce, umieszczając okap pod szafką kuchenną nad płytą grzejną.

Porada eksperta: przed dokonaniem wyboru sprawdź zalecaną odległość między płytą grzejną a okapem.

Instalacja i obieg powietrza

Wywiew przez zewnętrzny otwór wentylacyjny – okapy wywiewowe odprowadzają opary za pośrednictwem zewnętrznego otworu wentylacyjnego. Podczas instalacji tego typu okapu należy wziąć pod uwagę długość przewodu wentylacyjnego, jego przebieg i zastosowane materiały, ponieważ wpływa to na przepływ powietrza.
Recyrkulacja – okapy recyrkulacyjne nie wymagają zewnętrznego otworu wentylacyjnego. Oczyszczają one powietrze, usuwając niepożądane zapachy przez wykorzystanie filtrów węglowych.

Porada eksperta: włącz okap przed rozpoczęciem gotowania, aby od pierwszej chwili oczyszczał powietrze. Jeśli zdarza Ci się o tym zapomnieć, wyposaż swoją kuchnię w okap z funkcją automatycznego włączania równocześnie z płytą Hob to Hood (H2H).

Wydajność okapu

Wybierając spośród okapów o różnej wydajności, warto jest uprzednio określić wymagane parametry. W tym celu należy:

1. Zmierzyć długość, szerokość i wysokość kuchni
2. Pomnożyć długość x szerokość x wysokość = kubatura pomieszczenia
3. Pomnożyć kubaturę pomieszczenia x 6 = minimalna wydajność okapu (6 cykli wymiany powietrza na godzinę podczas mało intensywnego gotowania, np. na wolnym ogniu).
4. Pomnożyć kubaturę pomieszczenia x 12 = maksymalna wydajność okapu (12 cykli wymiany powietrza na godzinę podczas smażenia na oleju)

Optymalna wydajność powinna mieścić się 6 a 12 cyklami.

Poziom hałasu

Aby zapewnić sobie przyjemne warunki podczas gotowania, wybierz okap o niskim poziomie hałasu, podawanym w decybelach (dB). Głośność pracy okapów Electrolux mieści się w zakresie od 40 do 70 dB. Dla porównania szept również ma głośność około 40 dB, a normalna rozmowa – między 60 a 70 dB.

W przypadku okapów poziom hałasu jest także uzależniony od budowy przewodu odprowadzającego opary. Warto zminimalizować liczbę zakrętów i skrzyżowań oraz zastosować odpowiednie materiały tłumiące.

Filtry

Wszystkie okapy kuchenne są wyposażone w filtry przeciwtłuszczowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. W zależności od ich rodzaju, filtry należy regularnie wymieniać (filtry wymienne) lub czyścić (filtry metalowe). Stałe metalowe filtry przeciwtłuszczowe można czyścić ręcznie przez zanurzenie lub myć w zmywarce, wybierając program zmywania w temperaturze 60–70°C.

Okapy recyrkulacyjne są również wyposażone w filtry z węglem aktywnym, pochłaniające niepożądane zapachy. Należy je wymieniać lub myć i poddawać regeneracji co cztery miesiące (lub częściej w przypadku intensywnego użytkowania).

Wybierz swoje urządzenie

Okapy kuchenne Electrolux łączą w sobie dużą siłę wyciągu, cichą wydajność i nagradzane wzornictwo – dlatego z łatwością znajdziesz odpowiednie urządzenie dla siebie.

Zobacz produkty

Linia urządzeń Flex

Opracowaliśmy idealne ustawienia z myślą o doskonałym smaku. Wystarczy dotknąć przycisku, aby cieszyć się świeżym powietrzem w kuchni.

Doskonała widoczność podczas gotowania dzięki dobremu oświetleniu

Używając okapu LEDSpot 600, 
nie przeoczysz żadnego szczegółu podczas gotowania. Jest on wyposażony we wbudowane oświetlenie, które zapewnia doskonałą widoczność potraw na płycie kuchennej. Ponadto został zaprojektowany specjalnie z myślą o energooszczędności i długiej żywotności.

Okap LEDSpot 600

Okap LEDSpot 600

 • Oświetlenie LED
 • Okap, który doskonale uzupełnia Twoją kuchnię
 • Mechaniczne sterowanie
 • Oświetlenie LED
  Oświetlenie LED

  Nasz okap jest wyposażony we wbudowane oświetlenie LED, które zapewnia dobrą widoczność. Doskonale sprawdza się ono zarówno jako przyjemne oświetlenie w kuchni, jak i podczas gotowania.

 • Nowoczesny wygląd okapu
  Nowoczesny wygląd okapu

  Nasz unikalny, nowoczesny okap został starannie zaprojektowany, aby pasować do innych urządzeń kuchennych z tej samej linii. Stanowi idealne połączenie formy i funkcjonalności: ma klasyczny wygląd i skutecznie oczyszcza powietrze.

 • Mechaniczne elementy sterujące
  Mechaniczne elementy sterujące

  Okap umożliwia łatwy wybór odpowiednich ustawień dzięki prostym w obsłudze mechanicznym elementom sterującym. Pozwalają one bez wysiłku regulować siłę wyciągu oraz włączać i wyłączać oświetlenie.

Polecane produkty

4,7

4,7 (33 Opinie)

Dyskretny okap, który świetnie dopasuje się do wystroju kuchni. Jego eleganckie wzornictwo współgra z każdym stylem, a nowoczesny kształt z profilowanego szkła zapewnia wydajniejsze pochłanianie kuchennych zapachów. Jednocześnie jego dyskretna elegancja dodaje klasy całemu wnętrzu.

4,7

4,7 (33 Opinie)

Dyskretny okap, który świetnie dopasuje się do wystroju kuchni. Jego eleganckie wzornictwo współgra z każdym stylem, a nowoczesny kształt z profilowanego szkła zapewnia wydajniejsze pochłanianie kuchennych zapachów. Jednocześnie jego dyskretna elegancja dodaje klasy całemu wnętrzu.

Linia urządzeń Sense

Pragniemy pomóc Ci w pełni skupić się na przyrządzaniu pysznych potraw – pozwól, aby w uciążliwych obowiązkach wyręczyły Cię nasze urządzenia. Dzięki technologii Hob2Hood® płyta grzejna automatycznie steruje działaniem okapu, co pozwoli Ci skoncentrować się wyłącznie na gotowaniu i przyjemności jedzenia.

Łatwe sterowanie okapem

Nasz okap RemoteControl 900 sprawia, że jednoczesne wykonywanie wielu czynności w kuchni jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. 
Funkcja zdalnego sterowania pozwala bez wysiłku zmienić ustawienia mocy lub całkowicie wyłączyć urządzenie. Dzięki temu można skupić uwagę na innych czynnościach.

RemoteControl 900

RemoteControl 900

 • Hob2Hood® - bezprzewodowe połączenie płyty z okapem
 • Zdalne sterowanie
 • Nowoczesne wzornictwo
 • blat kuchenny
  Funkcja Hob2Hood®

  Funkcja Hob2Hood® zapewnia bezprzewodowe połączenie między płytą a okapem, który automatycznie usuwa kuchenne opary.

 • Elektroniczne elementy sterujące
  Elektroniczne elementy sterujące

  Elektroniczne elementy sterujące ułatwiają sterowanie okapem.

 • Dopasowane wzornictwo
  Dopasowane wzornictwo

  Nowoczesne wzornictwo okapu pasujące do Twojej kuchni i znajdujących się w niej urządzeń.

Pozwól, aby to płyta grzejna sterowała działaniem okapu

Dzięki technologii Hob2Hood® 700 płyta grzejna automatycznie steruje działaniem okapu. W ten sposób podczas gotowania siła wyciągu zmienia się zależnie od zmian temperatury płyty i liczby działających pól grzejnych. Pozwala to lepiej skupić się na przyrządzaniu pysznych potraw.

Hob2Hood® 700

Hob2Hood® 700

 • Hob2Hood® - czysta wygoda
 • Wydajny silnik, efektywna wentylacja
 • Funkcja Breeze
 • Przytłumione oświetlenie
 • SilenceTech - ciche i efektywne odświeżanie powietrza
 • przyrządzanie makaronu z owocami morza
  Mocny silnik

  Cokolwiek gotujesz, nasz okap skutecznie oczyści powietrze, pochłaniając kuchenne opary. Mocny silnik i wysoka prędkość pracy wentylatora dają gwarancję zawsze czystego powietrza. To najlepszy sposób na przyjemną atmosferę w kuchni.

 • gotujący mężczyzna
  Odświeżająca bryza

  Po zakończeniu gotowania włącz w okapie funkcję bryzy, która sprawi, że będzie on przez 10 minut praktycznie bezgłośnie oczyszczał powietrze w kuchni. Pozwoli Ci to delektować się posiłkiem w ciszy i czystym otoczeniu.

 • potrawa z makaronem w rondlu
  Oświetlenie LED

  Łatwo reguluj intensywność światła dzięki przyciemnianemu oświetleniu LED w okapie. Niezależnie od tego, czy chcesz nastrojowo oświetlić kuchnię, czy zapewnić sobie dobrą widoczność podczas gotowania, to rozwiązanie dostosuje się do Twoich potrzeb.

 • gotujący mężczyzna rozmawiający przez telefon
  Technologia SilenceTech

  Okap SilenceTech niezwykle cicho usuwa kuchenne opary, nawet gdy pracuje z pełną mocą. Nasza zaawansowana technologia pozwoli Ci skupić się na przyrządzaniu pysznych potraw w czystym i cichym otoczeniu.

Trzy dobre wybory

4,6

4,6 (100 Opinie)

Technologia Hob2Hood® automatycznie dostosowuje ustawienia okapu, na podstawie regulacji temperatury i liczby używanych stref, a Ty możesz spokojnie skoncentrować się tylko na przygotowywaniu pysznych potraw.

5

5 (5 Opinie)

Technologia Hob2Hood® automatycznie dostosowuje ustawienia okapu, na podstawie regulacji temperatury i liczby używanych stref, a Ty możesz spokojnie skoncentrować się tylko na przygotowywaniu pysznych potraw.

4,6

4,6 (171 Opinie)

Dyskretny okap, który świetnie pasuje do wystroju kuchni. Jego eleganckie wzornictwo współgra z każdym stylem, a nowoczesny kształt z profilowanego szkła zapewnia wydajniejsze pochłanianie kuchennych zapachów. Jednocześnie jego dyskretna elegancja dodaje klasy całemu wnętrzu.