*Dostępne tylko w przypadku wybranych produktów
*Na podstawie wewnętrznych testów, porównujących zużycie energii przez pralko-suszarki: jedną z pompą ciepła oraz drugą, tradycyjną pralko-suszarkę kondensacyjną, w fazie osuszania przy pełnym cyklu Eco 40-60 przy maksymalnym wsadzie (6 kg zgodnie z wersją normy IEC w odniesieniu do bawełny).
**Dostępność funkcji zależy od serii, do której zalicza się produkt.
***Wewnętrzny test przy załadunku 1 kg, porównujący programy Steam i Delicates.
****Program UltraWash dokładnie pierze w temperaturze 30°C i pozwala zaoszczędzić ponad 30% energii w porównaniu z programem do bawełny 40°C.
Pierwsza część pracy urządzenia jest dosyć oczywista – w praktyce każdy ma w domu lub mieszkaniu pralkę, a jej działanie jest stosunkowo proste:
1. Do bębna pralki wkładasz ubrania, które chcesz uprać (czarne z czarnymi; białe z białymi; kolorowe z kolorowymi i dodatkowo, jeśli masz jakieś delikatne tkaniny to lepiej uprać i wysuszyć je osobno. Możesz też posegregować na bawełniane lub zostawić zmieszane, wtedy najlepiej zgodnie z instrukcją należy wybrać program prania i suszenia). Ważne! Pralko-suszarki, podobnie jak pralki, często określa się jako „duże” lub „małe” na podstawie ich pojemności (masy wsadu), czyli ilości ubrań, które można jednorazowo wyprać. Oznaczenie pojemności wyrażane jest w kilogramach (np. 6 kg, 7 kg lub 10 kg) – to masa MOKREGO prania, która jest bezpieczna dla konstrukcji pralki. Lepiej jej nie przekraczać, dlatego przed załadunkiem warto ją sprawdzić.
2. Wlewasz lub wsypujesz detergent dostosowany do ubrań i Twoich preferencji (proszek, płyn do prania) lub umieszczasz w bębnie specjalne kapsułki do prania. Opcjonalnie możesz dodać do dodatkowej komory płyn do płukania tkanin lub do osobnej – detergent do prania wstępnego.
3. Wybierasz program prania dostosowany do Twoich oczekiwań (czasowych) oraz zalecanych przez producentów na metkach parametrów prania (temperatury, prędkości wirowania). Pralko-suszarki i pralki Electrolux są wyposażone w programy, które pomogą Ci oszczędzać energię elektryczną – jeśli nie potrzebujesz szybkiego prania, warto wybrać tę opcję.
4. Uruchamiasz program prania – pompa pobierze wodę, a o tym, że urządzenie działa najczęściej świadczy ledwo zauważalny poziom hałasu. Nieco głośniej robi się przy wirowaniu, którego głównym zadaniem jest odprowadzenie z ubrań wody po płukaniu i wstępne osuszenie wsadu. W zależności od wybranej prędkości i konstrukcji, może być ono nieco głośniejsze.
5. Po zakończeniu prania możesz wyjąć z bębna wilgotne pranie i je rozwiesić. Ubrania są często nieco „oklapłe”, co wynika z suszenia „kinetycznego” (odwirowania).
I tu właśnie pojawiają się korzyści płynące z posiadania pralko-suszarki.
1. Po zakończeniu cyklu prania te urządzenia mogą przejść do suszenia ubrań w bębnie (oczywiście – jeśli wcześniej wybierzesz odpowiedni program).
2. W jego trakcie wilgoć jest usuwana przy pomocy ciepłego powietrza, o parametrach dostosowanych do wybranego programu suszenia.
3. Dzięki temu możesz wyjąć z bębna urządzenia już wysuszone, zaskakująco mało zagniecione (czasem nawet nie trzeba ich prasować!) i niesamowicie miękkie w dotyku rzeczy i ubrania.
4. Oczywiście: program prania z suszeniem trwa dłużej niż samo pranie ubrań w klasycznej pralce.
5. Z drugiej strony – jeśli policzysz czas niezbędny do wyjęcia prania z bębna, rozwieszenia go, późniejszego zebrania oraz to, ile wisi ono na suszarce, to może się okazać, że dodatkowa godzina czy dwie trybu suszenia prania nie jest aż tak długim czasem.
6. Dodatkowo: w trakcie suszenia prania w pralko-suszarce bębnowej poziom hałasu jest bardzo niski i wiele osób może go pomylić z ledwo słyszalnymi podmuchami wiatru za oknem.
1. Przed rozpoczęciem cyklu prania możesz wybrać program suszenia lub użyć cyklu suszenia wyłącznie do usunięcia wilgoci z mokrych rzeczy.
2. Po rozpoczęciu cyklu suszenia pompa do bębna wdmuchiwane jest ciepłe powietrze, które odparowuje wodę (która odprowadzana jest do odpływu).
3. Ciepłe powietrze jest produkowane w pompie ciepła, sama pompa to układ, w którym zamknięty jest czynnik, który po sprężeniu generuje energię cieplną, która w wymienniku ciepła ogrzewa powietrze, kierowne następnie do bębna szuszarki i suszące tkaniny. Następnie powietrze przechodzi przez filtry, zawraca do systemu chłodzenia i skrapla się. System działa na podobnej zasadzie jak sprężarka w klimatyzacji lub lodówce, tylko ciepłe powietrze kierowane jest do wnętrza, a ochłodzone na zewnątrz. Ta technologia sprawia, że modele z pompą ciepła wyróżnia bardzo niskie zużycie energii, zwłaszcza w porównaniu z urządzeniami z grzałkami.
4. W cyklu suszenia bęben urządzenia co jakiś czas się porusza, żeby lepiej rozłożyć wsad, a tym samym – zapewnić lepsze odprowadzanie wilgoci.
5. Wbudowane czujniki zbierają informacje o tym, jak dużo wody jest odprowadzane z wnętrza, a gdy jest to ilość bliska zeru – cykl suszenia jest zakończony i możesz wyjąć cały załadunek. Technologie w pralko-suszarkach Electrolux pozwalają na znaczne skrócenie czasu pracy dzięki zbieraniu informacji o wielkości wsadu prania –system SensiCare.
· Wielkość załadunku i pojemność bębna – może się on różnić w przypadku cykli prania i suszenia (np. w przypadku jednej z naszych najlepszych pralko-suszarek Electrolux UltraCare 800 jest to odpowiednio 10 i 6 kg). Różnica wynika z masy wsadu – podczas prania jest on cięższy (woda, która jest odwirowywana). Suszy się najczęściej odwirowane pranie.
· Liczbę programów do prania i suszenia – pralko-suszarki Electrolux stworzyliśmy z myślą o bezpieczeństwie ubrań. Technologie ochrony tkanin takie jak SteamCare (dodatkowe podmuchy pary, które chronią ubrania przed zagnieceniami), system z FreshScent łączy działanie delikatnej pary z zapachem, co pozwala odświeżać tkaniny między praniami (wtedy należy dodać płynu zapachowego do cyklu odświeżania parą) czy DelicateCare (dostosowuje temperaturę i ruchy bębna to typu tkaniny, aby zapewnić jej optymalną pielęgnację; pozwala to zachować najlepszą jakość ubrań) sprawiają, że w tych urządzeniach AGD możesz prać i suszyć nawet bardzo delikatne ubrania (kurtki czy kołdry puchowe, wełnę, a nawet – w odpowiednim programie – kaszmir).
· Dostępność funkcji opóźnionego startu, krótkich trybów prania (i suszenia) oraz różnych programów ECO, które obniżają zużycie energii elektrycznej, jednak kosztem wydłużenia cyklu pracy. Pralko-suszarki Electrolux mają te funkcje, dzięki czemu korzystanie z nich jest proste i przyjemne. Warto wspomnieć o funkcji One Go= 1 godz. 1 kg czyli wypraniu i wysuszeniu kilogramowego wsadu w… niecałą godzinę.
· Intuicyjność sterownika oraz opisy funkcji w języku polskim – pralko-suszarki Electrolux mają bardzo czytelne moduły sterowania, dzięki czemu ustawienie odpowiednich parametrów prania i suszenia jest proste.
· Informację o parametrach takich zużycie energii oraz wody – to istotna informacja, która sygnalizuje to, ile zapłacisz za rachunki, korzystając z konkretnego urządzenia. O ile w przypadku cyklów prania te urządzenia nie odstają od zwykłych pralek, o tyle pełen cykl prania i suszenia wymaga nieco więcej energii. Efektywność energetyczna zależy od wybranego programu. Cykle szybkie są mniej energooszczędne; jeśli zależy Ci na najniższych rachunkach za prąd – wybieraj tryb Eco.
· Zastosowane technologie – pompę ciepła czy użycie bezobsługowego silnika inwerterowego.
· Łatwość obsługi i konserwacji – zwłaszcza przy czyszczeniu m.in. filtra czy bębna. Tworząc pralko-suszarki Electrolux przykładamy do tego szczególną wagę, bo łatwość konserwacji przekłada się na lepszą trwałość urządzenia!
Wśród zalet pralko-suszarek należy z pewnością wymienić:
· oszczędność miejsca w domu – są one świetną alternatywą dla zestawów pralek i suszarek. Sprawdzają się doskonale w małych mieszkaniach, zwłaszcza takich, w których wygospodarowanie dodatkowego miejsca na suszarkę na pranie (np. bez balkonu lub dedykowanego miejsca do rozwieszenia ubrań) jest trudne lub niemożliwe. Urządzenie, które suszy i pierze pranie zajmuje tyle samo co zwykła pralka,
· dużo lepszą dbałość o tkaniny – nowoczesne pralko-suszarki bębnowe Electrolux nie dość, że umożliwiają wyjęcie suchych ubrań, to dodatkowo przedłużają ich żywotność, zwłaszcza w przypadku delikatnych tkanin. Jest to mocny argument za, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoje ulubione ubrania zostały z Tobą na dłużej. Z drugiej strony – suszenie w bębnie czy dodatkowe podmuchy pary sprawiają, że faktura tkanin jest przyjemniejsza, a same ubrania bardziej „puchate”, dzięki czemu lepiej je się nosi. Tę różnicę zauważysz zwłaszcza w przypadku wełny lub puchu,
· pełną funkcjonalność pralki, kiedy tego potrzebujesz i pełną funkcjonalność suszarki – też, kiedy jest wymagana,
· oszczędność czasu – ubrania wyjęte z pralko-suszarki są suche i możesz je włożyć do szafy lub komody,
· duży zakres programów prania i suszenia, które z łatwością dostosujesz do wybranych tkanin (pralko-suszarki Electrolux mają również program prania „ręcznego” dla szczególnie delikatnych tkanin, podobnie jak dedykowany cykl dla jedwabiu),
· kompatybilność z typowymi przyłączami wodnymi i kanalizacyjnymi – wybierając pralko-suszarkę potrzebujesz tyle samo przyłączy co w przypadku tradycyjnego urządzenia piorącego.
· obawy o wyższe zużycie prądu w przypadku cyklu suszenia (na przykładzie średniej danych zgromadzonych w roku 2023 dotyczących efektywności energetycznej dla cyklu prania i suszenia UE 2017/1369 wspomnianej pralko-suszarki Electrolux DelicateCare 900: pranie to zaledwie 0,51 kWh, czyli tyle ile zwykłej, bardzo energooszczędnej pralki o nowej klasie A; pranie i suszenie to tylko 2,52 kWh, co jest jednym z najniższych poziomów zużycia energii na rynku; jest to klasa C),
· obawa związana z tym, że pralko-suszarki i suszarki niszczą ubrania – w praktyce jest odwrotnie, bo odprowadzanie wilgoci w bębnie sprawia, że tkaniny są w lepszym stanie, nie rozciągają się, a dodatkowo dłużej zachowują swoje właściwości,
· fałszywe przekonanie dotyczące ceny – pralko-suszarki są droższe od pralki, jednak najczęściej tańsze od pralki i suszarki osobno,
· cykl prania i suszenia jest stosunkowo długi – chociaż cały wsad jest czyszczony i pozbawiany wilgoci w trakcie realizacji jednego programu, to żeby zacząć pranie kolejnej partii rzeczy trzeba poczekać. To duża zaleta osobno używanej pralki z suszarką, które pozwalają wysuszyć ubrania w jednym urządzeniu, a wyprać kolejną partię w drugim.