Jak nauczyć nowe pokolenie ekologicznego podejścia do życia?
Często jak myślimy o nowym pokoleniu, naszych dzieciach, to mamy nadzieję, że będzie to pokolenie lepsze od Nas, bardziej świadome, od którego my będziemy mogli dużo się nauczyć. Ale czy w przypadku ekologii nie powinniśmy być dla nich przykładem od najmłodszych lat? Inspirować, edukować? Tak naprawdę to my jesteśmy ich pierwszymi przewodnikami i nauczycielami, to nas w pierwszej kolejności podpatrują i naśladują - również w kuchni, gdzie spędzamy zazwyczaj z dziećmi, rodzinnie sporo czasu.
Edukacja poprzez zabawę i codzienne czynności
Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają różne zajęcia, zabawy, wspólne gotowanie razem z rodzicami czy opiekunami, więc już od początku możemy uczyć najmłodszych na temat ekologii poprzez zabawę – czy to opowiadając o lokalnych warzywach, owocach, sadząc razem rośliny, zioła, sałaty w doniczkach, które później pokażemy dziecku, jak wykorzystać do posiłku.
- Przygotowując wspólne posiłki pokazujmy najmłodszym, że nie marnujemy niczego, że każdy kawałek warzywa jest cenny i można z niego wyczarować super leczo, pastę na kanapki, a ze zwiędłych liści jarmużu czy batatów przepyszne i zdrowe chipsy.
Przepis na zdrowe chipsy z batatów, ziemniaków, jarmużu i buraków jest naprawdę prosty!
Surowe warzywa np. paprykę, ziemniaki, marchew, bataty czy korzeń pietruszki, pokrój na cienkie plasterki, a listki jarmużu porwij na kawałeczki. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, warzywa dokładnie osusz i skrop delikatnie oliwą z oliwek. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i rozłóż na niej wszystkie warzywa oprócz jarmużu. Zawartość blaszki dopraw solą, świeżo mielonym pieprzem, rozmarynem. Można też posypać nasze warzywa większą ilością ziół, jak czosnek niedźwiedzi, oregano, tymianek. To już kwestia naszej kreatywności i potrzeb smakowych organizmu, którego warto słuchać. Warzywa pieczemy 10-15 min. Następnie po ok. 7 min przekładamy nasze skarby natury na drugą stronę, a pod koniec pieczenia dodajemy listki jarmużu, (ponieważ są one cienkie będą piec się bardzo szybko). Ta wersja domowych chipsów jest zdecydowanie najzdrowsza i najbardziej ekologiczna, tym bardziej, że możemy w taki sposób ratować większość naszych domowych warzyw.
Smacznego! 😊
- Róbmy też wspólnie listę zakupów, szczególnie z dziećmi starszymi, którym w przyszłości bardzo się to przyda pod kątem planowania swoich finansów. Chodźmy z dziećmi na zakupy albo jedźmy do sklepu na rowerach. Pokazujmy i tłumaczmy, dlaczego do sklepu zabieramy swoją torbę, dlaczego pakujemy drobne zakupy do swoich materiałowych woreczków, dlaczego nie kupujemy wody i napojów w plastikowych butelkach.
- Nauczmy młode pokolenie jak prawidłowo przechowywać żywność, używając do tego między innymi odpowiednich słoików, pojemników, woreczków czy woskowijek.
- Pokazujmy również jak właściwie układać żywność w lodówce. Warto kupować i uczyć dzieci na temat wyboru odpowiedniego sprzętu, jaki sprosta naszym oczekiwaniom, ale też będzie dostosowany do naszych potrzeb, tak aby odpowiednio z niego korzystać i dbać o niego, by posłużył nam na wiele lat. Niech same wkładają wspólnie zakupione produkty do szuflad - jest to idealny moment na kolejną porcję wiedzy.
Pamiętajmy, że dzieci nas słuchają bardzo uważnie i podpatrują to, co my robimy, dlatego bądźmy dla nich przykładem. Bądźmy zmianą, którą pragniemy widzieć w świecie, rozpoczynając od własnego podwórka, a najlepiej kuchni.
Wspólne dbanie o czystość naszej planety
Nauczmy nasze dzieci segregacji śmieci i tłumaczymy co robić, aby tych śmieci jak najmniej w domu produkować. Jak możemy to zrobić?
- Nośmy własne pojemniki na zakupy po to, aby później te plastikowe nie pojawiały się w koszu na śmieci.
- Jeśli możemy, ograniczmy do minimum używanie plastiku i chociaż dzieci uwielbiają wypijanie napojów przez słomkę, zastąpmy ją słomkami papierowymi, bambusowymi czy takimi wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej.
- Warto także wytłumaczyć naszym najmłodszym wszystkie aspekty związane z ekologią, aby niosły dalej tę wiedzę w swoje szkolne środowisko.
Jak wspólnie oszczędzać wodę?
Przekazanie wiedzy najmłodszym, jak ważne jest oszczędzanie wody jest bardzo istotne. Nauczmy nasze dzieci oszczędzania wody pokazując im jak to zrobić w praktyce:
- Wodę po ugotowaniu jajek na śniadanie – jeżeli jest nieosolona – możemy po przestudzeniu użyć do podlewania kwiatów.
- Pokażmy też, jak zbierać deszczówkę – może to być wspaniała zabawa przez obserwację świata natury. Pozwólmy dzieciom tego pilnować i potem możemy wspólnie podlewać nasze rośliny, które razem posadziliśmy.
- Sprzątajmy i wkładajmy razem z dziećmi naczynia do zmywarki, wytłumaczmy, dlaczego używamy programu eko, jak w ten sposób oszczędzamy wodę, dlaczego używamy do zmywarki środków ekologicznych.
- Tłumaczmy dziecku, jak ważne dla przyszłości naszej i ich są specjalne rozwiązania i sprzęty wspierające ekologiczne podejście do życia.
Zmiany na lepsze
Inspirowanie i edukowanie nowego pokolenia w tematach ekologii jest niezwykle ważne dla przyszłości naszej planety. Najpiękniejsze jest to, że każdy dzień jest tym właściwym do wprowadzania zmian na lepsze w nasze życie.