.

.

Jak dbać o powietrze w domu, by oddychać na zdrowie? 

Na co dzień zazwyczaj zwracamy uwagę na zapach, przejrzystość czy wilgotność powietrza.

Rzadko natomiast zastanawiamy się, jak to, czym oddychamy, wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem wielu z nas, nie wiedząc o tym, może mieć alergię na roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, pyłki roślin, pierze oraz sierść zwierząt. Alergeny powietrznopochodne są niezwykle trudne do wyeliminowania, warto jednak poznać sposoby, by zmniejszyć ich ilość w domu. 

Dlaczego trzeba sprzątać mieszkanie?
Temat sprzątania często traktowany jest w kategoriach estetycznych. Z pewnością przyjemniej przebywa się w ładnym, uporządkowanym pomieszczeniu, jednak schludne mieszkanie to drugorzędna kwestia. Domowy kurz może w bezpośredni sposób wpływać na wystąpienie i nasilenie objawów alergicznych, dlatego zachowanie czystości jest tak ważne.

Z dekady na dekadę rośnie poziom zanieczyszczenia środowiska, a alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne. To, co występuje na zewnątrz domu, w dużej ilości wnika także do jego wnętrza. Nadmiar kurzu w otoczeniu może podrażniać układ oddechowy u wszystkich ludzi- informuje ekspert kampanii edukacyjnej Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Oto kilka porad jak skutecznie sprzątać mieszkanie:
1. Dbaj o własne łóżko. Pranie pościeli w temperaturze 60 stopni przez godzinę zabija roztocze. Mrożenie w temperaturze poniżej zera, to także dobra, ale i czasochłonna metoda, ponieważ proces ten powinien trwać od 4 do 8 godzin. Prześcieradło, poszewki na kołdrę i poduszki powinny być prane co najmniej raz w tygodniu. Starannie myj wszystkie twarde elementy konstrukcji łóżka, na których może osiadać kurz, a materac odkurzaj przynajmniej raz w miesiącu. Nie dopuść do zawilgocenia kołder i poduszek. - Roztocza gnieżdżą się głównie w naszych łóżkach, a także w dywanach i przedmiotach pochłaniających kurz. W walce z nimi liczy się przede wszystkim dokładność i regularność – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

2. Zainwestuj w dobry odkurzacz. By usunąć większość roztoczy z materaca, dywanów i podłogi, potrzebny jest odpowiedni odkurzacz, najlepiej ze zmywalnym filtrem typu AllergyPlus™. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. Odkurzacze z takim filtrem znajdują się w ofercie Electrolux. Specjalnej końcówki dołączone do wyposażenia odkurzacza pomogą w usunięciu kurzu i pajęczyn z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu.

3. Wietrz mieszkanie. Najlepiej codziennie, poza deszczowymi dniami, ponieważ roztocza kurzu pojawiają się najczęściej, gdy wilgotność powietrza wzrasta powyżej 50%. By w domu było sucho, używaj wentylatorów w trakcie gotowania i prania.

4. Ścieraj kurz przynajmniej raz w tygodniu. Meble ścieraj zawsze od góry. W innym wypadku strącasz kurz na wyczyszczone już powierzchnie. Warto także rozważyć stosowanie jednorazowych papierowych ręczników, ponieważ korzystając po raz kolejny z tej samej ściereczki, możesz rozmazywać kurz i wcierać go w czyszczone powierzchnie. Nigdy nie używaj do czyszczenia mebli suchej szmatki. Zanim rozpoczniesz ścieranie, możesz spryskać powierzchnię mebli wodą.

5. Dbaj o sprzęt AGD. Przynajmniej raz w miesiącu myj filtr okapu nad kuchenką i wnętrze lodówki. Do tego najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. By uniknąć powstania pleśni, nie zapominaj o oczyszczaniu filtra w pralce. Regularnie wymieniaj filtry w odkurzaczach, wentylatorach i frytkownicach. 

6. Używaj sprayu przeciw roztoczom. Preparat możesz kupić lub sam go przygotować. Potrzeba do tego pół szklanki alkoholu, pół szklanki wody destylowanej, 30 kropli olejków esencjonalnych. Zmieszaj wszystkie składniki w pojemniku ze sprayem, a potem spryskaj łóżko, poduszki, pościel, kapy i zasłony. Pamiętaj, że płyn musi wyparować. Żeby przedłużyć efekt działania, powtarzaj proces regularnie, co dwa lub trzy miesiące.

Oddychaj na zdrowie
W coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, dom staje się przestrzenią, w której możemy pielęgnować zdrowy styl życia. Dbając o czystość, troszczymy się o nasz organizm. Jesteśmy w stanie zminimalizować ilość roztocza i pleśni w domu, pod warunkiem, że sprzątamy z głową. W utrzymaniu dobrej jakości powietrza pomocne są odkurzacze Electrolux łączące najwyższą skuteczność odkurzania powierzchni i filtracji, byśmy mogli oddychać na zdrowie.

Czytaj więcej