W Polsce na astmę choruje ok. 11% społeczeństwa, a liczba zachorowań ciągle rośnie*. Dlaczego? Czy istnieje sposób, by zminimalizować ryzyko zachorowania na tę chorobę i jak radzić sobie w codziennym życiu, będąc astmatykiem?
Czym jest astma?
Według badania ECAP, liczba chorób alergicznych w Polsce podwoiła się od czasu poprzedniego badania przeprowadzonego w latach 90. XX. Podłoże alergiczne ma również astma, będąca przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Przez swój napadowy charakter znacząco wpływa na poziom życia astmatyka, męcząc go kaszlem po wysiłku lub budząc w czasie nocy. To właśnie kaszel jest dominującym, często jedynym symptomem tej choroby. Inne to duszność, świst przy oddychaniu i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Przyczyny astmy są różne, lecz możemy je podzielić na genetyczne (wtedy mówimy o odmianie astmy atopowej)
i środowiskowe. O ile z genetyką nie wygramy, to możemy mieć wpływ na otoczenie, w którym żyjemy.
Zapobieganie astmie – walka z alergią
Astma często idzie w parze z alergią. Początkiem i zupełną podstawą leczenia jest wykrycie, na co jesteśmy uczuleni. Alergenami, które najczęściej wpływają na rozwój astmy alergicznej są roztocza kurzu domowego i sierść kota. Jeżeli mamy w domu alergika i zależy nam na tym, by złagodzić objawy jego alergii i nie narażać go na astmę, powinniśmy wyeliminować czynniki wywołujące u niego stan zapalny. Jak mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i ekspert kampanii „Oddychaj na zdrowie”, zainicjowanej przez Electrolux: - Nie ma alergii bez alergenu. Stosowanie profilaktyki antyalergenowej przyczynia się do złagodzenia lub wręcz do ustąpienia objawów choroby. Osoba wrażliwa na roztocze powinna więc codziennie wietrzyć i często odkurzać mieszkanie, najlepiej z wykorzystaniem odpowiednich filtrów. Z pomocą może przyjść odkurzacz stworzony specjalnie z myślą o alergikach, jakim jest Electrolux UltraSilencer™ ZEN. Model USALLER58 wyposażony jest w antyalergiczny worek S-bag™ i zmywalny filtr Allergy Plus™, który potrafi wyłapać 99,95% zanieczyszczeń, alergenów i drobinek kurzu, znacząco poprawiając jakość powietrza w mieszkaniu. Odkurzać powinniśmy nie tylko podłogi i dywany, ale także fotele i materace – w zasadzie wszystko, w czym może gromadzić się kurz i sierść zwierząt. Do takich czynności stworzona została ssawka 3w1, dzięki której można dotrzeć do najmniej dostępnych zakamarków. Równie istotne jest również regularne pranie pościeli w 60st. C przez co najmniej godzinę, a w przypadku małego alergika, praniu lub zamrażaniu co jakiś czas jego pluszowych zabawek, w celu pozbycia się roztoczy.
Wpływ środowiska na rozwój astmy
Zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego i wewnątrzdomowego mogą w bezpośredni sposób wpływać na wystąpienie i nasilenie objawów alergicznych. Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę procesu uczulenia, mówi dr Piotr Dąbrowiecki. W badaniu ECAP występowanie objawów astmy zadeklarowało ok. 20% dzieci mieszkających w ośrodkach miejskich i zaledwie 7,5% nastolatków z rejonów wiejskich*. Widzimy więc, jak ogromny wpływ ma czystość powietrza na stan naszego zdrowia – nie tylko układu oddechowego, ale i systemu immunologicznego, który przez połączenie zanieczyszczeń z alergenami jest stymulowany do reakcji obronnej na czynniki potencjalnie nieszkodliwe. Kampania Electrolux „Oddychaj na zdrowie” pragnie uświadomić Polakom, że dbanie o jakość powietrza jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia. Trudno jest walczyć samemu ze smogiem w mieście, lecz można mieć wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy we własnym domu. Dym papierosowy, pyły z ulicy – zadbajmy, by miejsce, w którym śpimy i odpoczywamy, wolne było od tego rodzaju zanieczyszczeń.