Eko-poradnik – jak być eko na wakacjach?

Eko-poradnik – jak być eko na wakacjach?

Ekologia to przede wszystkim kwestia codziennych wyborów. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska poprzez wprowadzanie małych zmian w swoje rutynowe nawyki. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie podczas wakacji, kiedy odchodzimy od ustalonego schematu codzienności. Warto zastanowić się, jak postępować podczas urlopu, żeby pozostać w zgodzie z ekologią. Razem z marką Electrolux prezentujemy zasady bycia eko na wakacjach.

1. Nie śmieć

Podstawową i jednocześnie najważniejszą zasadą dbałości o środowisko jest nie zostawianie po sobie śmieci. Nadbałtyckie kurorty czy popularne górskie szlaki są często zanieczyszczane przez turystów. Z tego powodu rajskie krajobrazy w szczycie sezonu toną w śmieciach, czyniąc nasz odpoczynek mniej przyjemnym. Aby tego uniknąć, warto nosić ze sobą płócienną torbę specjalnie przeznaczoną do zabierania odpadków. W ten sposób, nawet jeśli w pobliżu nie będzie kosza, śmieci będziemy mogli wyrzucić później w dogodnym dla nas miejscu. Jeśli dodatkowo będziemy mieć możliwość segregacji odpadków, korzyść z zabrania ich ze sobą będzie podwójna.

2. Wybierz przedmioty wielokrotnego użytku

Podczas wakacji chętnie korzystamy z plenerowych lokali, które używają jednorazowych kubeczków. Może się zdarzyć, że dziennie zużyjemy nawet kilkanaście naczyń z plastiku. Jeśli dodatkowo korzystamy ze słomek, do kosza trafi jeszcze więcej sztucznego tworzywa, które ma szkodliwy wpływ na środowisko. Dlatego, warto nosić ze sobą własny kubek wielokrotnego użytku. Najlepiej, jeśli będzie to kubek termiczny, który posłuży nam zarówno do napicia się gorącej kawy, jak i utrzyma chłodną temperaturę soku. Dodatkowo, zaopatrzmy się w butelkę z filtrem, którą będziemy mogli napełniać wodą z kranu. W ten sposób nie tylko ograniczymy zużycie plastiku, ale także będziemy mogli zaoszczędzić.

3. Podróżuj transportem publicznym

Podczas letnich miesięcy, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny samochodowe. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć ich emisję Autobus, który emituje niewiele większą ilość spalin niż samochód osobowy, przewozi tyle osób ile 70 samochodów w mieście i 30 samochodów poza miastem[1]. Z tego powodu powinniśmy podczas urlopowych wypraw zdecydować się na transport publiczny. Przed takim wyborem może nas powstrzymywać wygoda. Jednak nie zapominajmy, że transport zbiorowy ma także wiele zalet – w autobusie czy pociągu możemy się w pełni zrelaksować, czytając ulubioną książkę lub oglądając serial, bez zmartwień o prowadzenie auta czy nawigowanie kierowcy.

4. Postaw na zdrową żywność

Niewiele osób myśli o tym, że świadome wybory żywieniowe mogą także pomóc w dbałości o środowisko. Kupując gotowe przekąski w opakowaniach foliowych przyczyniamy się do produkcji większej ilości śmieci. Dodatkowo, przetworzona żywność często jest produkowana w warunkach szkodliwych dla środowiska. Dlatego na całodzienne zwiedzanie, plażowanie lub wędrówkę w górach wybierzmy naturalne przekąski, które będziemy mogli zabrać ze sobą w lunchowym pudełku. Świetnie sprawdzą się w tej roli orzechy czy owoce. Jeśli decydujemy się na kanapki, starajmy się je także przenosić w odpowiednich pojemnikach i nie używać woreczków foliowych. W ten sposób, dbając o stan środowiska, jednocześnie zadbamy o nasze zdrowie.

5. Zobacz, jak inni działają dla ekologii

Świadomość w zakresie dbałości o środowisko z roku na rok rośnie. Coraz więcej globalnych marek angażuje się w akcje na rzecz ekologii. Jedną z nich jest szwedzki producent sprzętu AGD – Electrolux. Marka przy produkcji urządzeń działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Efektem tego jest linia odkurzaczy Green Collection™, które zostały wykonane w 55% – 70%[1] z tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu. Dodatkowo urządzenia tej serii zużywają do 65% energii mniej niż standardowe odkurzacze. Najbardziej ekologiczny model tej linii, czyli PURE D9 Green PD91-GREEN, został wykonany w 70% z recyklowanego plastiku i posiada najwyższą wydajność energetyczną A+++ przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej skuteczności sprzątania. Z kolei model UltraSilencer Zen Green EUS8GREEN jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale także dla uszu – wydaje dźwięki na poziomie 58 dB, czyli zbliżonym do cichej rozmowy. We wszystkich produktach linii Green zastosowano worki s-bag® GREEN, które zostały wykonane w 100% z surowców odnawialnych: ze skrobi kukurydzianej, naturalnego kauczuku oraz tektury pochodzącej z recyklingu. Worki te zapewniają znakomitą wydajność odkurzacza, a jednocześnie w znacznie mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu.Dzięki temu, poprzez tak prostą rzecz, jak odpowiedzialny wybór odkurzacza, każdy z nas może przyczynić się do poprawy kondycji naszej planety.[1] W zależności od wybranego modelu.

Chłodne ukojenie

Chłodne ukojenie

Dłuższy dzień, promienie słońca i wysokie temperatury to najpiękniejsze, co może nam dać lato. Jednak każda przyjemność ma swoje granice. Po pewnym czasie przebywania w upale, mamy go dosyć i jedyne o czym marzymy, to przyjemne ochłodzenie. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone metody na stworzenie w domu przestrzeni, dającej ukojenie.

Dowiedz się więcej
Wakacje wolne od obowiązków

Wakacje wolne od obowiązków

Wakacje to czas, kiedy w końcu możemy odpocząć bez wyrzutów sumienia. W tym okresie powinniśmy oddać się błogiemu relaksowi, a obowiązki ograniczyć do minimum. Są jednak pewne czynności, jak choćby sprzątnie, których nie możemy całkowicie zaprzestać.

Dowiedz się więcej
Czas na grill

Czas na grill

Wakacje to wymarzony czas nie tylko na grillowanie na działce, w ogrodzie czy na wyjeździe, ale także w domu! Aby w pełni cieszyć się smakiem i aromatem potraw przyrządzonych na grillu, a jednocześnie dbać o zdrowie, warto sięgnąć po akcesoria do grillowania marki Electrolux.

Dowiedz się więcej