Czerwiec dla alergika

Czerwiec dla alergika

Czerwiec to najtrudniejszy okres dla alergika.
Na ten miesiąc przypada szczyt sezonu pylenia traw. 

Stężenie pyłków w powietrzu jest w całej Polsce na poziomie wysokim lub bardzo wysokim. To właśnie alergeny pyłku traw są w naszym kraju najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek oraz astmy pyłkowej. 

Alergie atakują
W Polsce występuje aż 160 gatunków traw, zarówno dzikich jak i uprawnych. W czerwcu, poza pylącymi trawami, jak podaje Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych narażeni jesteśmy również na pyłki babki, parietarii, szczawiu, sosny, komosy i pokrzywy. Wysokie stężenie pyłków u osób uczulonych na te alergeny wywołuje silne objawy, takie jak kichanie, świąd nosa i oczu, łzawienie i zaczerwienienie oczu, chrypa, katar, zmiany skórne, a nawet lekkie stany podgorączkowe, czyli tzw. gorączka sienna. W czerwcu pyli również żyto, którego Polska jest jednym z największych producentów w Europie.. Jako jedno z niewielu zbóż jest wiatropylne, w związku z tym jego pyłek osiąga bardzo wysokie stężenia w powietrzu również w miastach, gdzie jest zawiewany z terenów wiejskich. W powietrzu obecny jest też pyłek bzu czarnego i lipy, pyłek platanu oraz pyłek rzepaku. Czerwiec to trudny okres również dla uczulonych na zarodniki grzybów mikroskopowych, których  stężenie w powietrzu wówczas gwałtownie wzrasta. W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich, dlatego należy sprawdzać na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

Skonsultuj się z lekarzem
Objawy alergii oddechowej często mylone są z infekcjami i bywają nieskutecznie leczone za pomocą antybiotyków. Katar, bolące gardło czy ból zatok są bowiem charakterystyczne dla przeziębienia. Jak zatem poznać, że cierpimy właśnie na alergię? Dokuczliwe objawy będą nasilać się w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Jeśli podczas przebywania na dworze łzawią i swędzą nas oczy lub mamy wodnisty katar, a gdy jesteśmy w zamkniętym, klimatyzowanym pomieszczeniu nie odczuwamy tego dyskomfortu – najprawdopodobniej mamy do czynienia z alergią.

– Ponad połowa Polaków to osoby z atopią, czyli nadmierną wrażliwością na alergeny m.in. odchody roztoczy kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych, sierści zwierząt lub pyłki roślin. W przypadku trwania powyżej dwóch tygodni objawów takich jak kaszel, duszność, katar należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem – mówi ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Łagodzenie objawów
Dzięki lekom nowej generacji stosowanym w terapii chorób alergicznych, uczuleni mogą normalnie funkcjonować nawet w szczycie alergicznego sezonu. Dla zwiększenia ich komfortu, ważne jest minimalizowanie kontaktu z alergenem. Przebywając na dworze, wrażliwi na pyłki powinni pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu. Najlepszą porą na aktywności na świeżym powietrzu jest wczesny ranek lub wieczór – wtedy ilość alergenów w powietrzu jest mniejsza niż w ciągu dnia. Ważne jest również zapewnienie alergikowi odpowiednich warunków w domu. 

Podstawą jest regularne sprzątanie mieszkania. Odkurzać powinniśmy codziennie używając odkurzacza z filtrami zaprojektowanymi specjalnie dla osób cierpiących na alergię, np. UltraSilencer™ ZEN Allergy ze zmywalnymi filtrami AllergyPlus™. Urządzenie to jest wyposażone także w antyalergiczne worki S-bag™, zaprojektowane tak, by optymalizować przepływ powietrza i siłę ssania, jednocześnie dbając o to by wydobywające się powietrze było czyste i świeże. Odkurzacz UltraSilencer™ ZEN Allergy został dzięki swoim parametrom wyróżniony prestiżowym certyfikatem Brytyjskiej Fundacji Antyalergicznej (BAF).

– Wraz ze wzrostem ilości alergenów w powietrzu, alergik odczuwa wzrost dolegliwości chorobowych, dlatego dbanie o czystość powietrza ma ogromne znaczenie dla organizmu chorego. Warto stosować sprzęty AGD, które pomogą nam w skutecznym i bezpiecznym oczyszczaniu powietrza takie jak oczyszczacze powietrza czy odkurzacze z filtrem typu AllergyPlus™ – radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”. 

Uczuleni na alergeny powietrznopochodne nie powinni wietrzyć mieszkania. Otwierając okna wpuszczają alergeny do środka. Skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu są oczyszczacze powietrza, np. Electrolux Oxygen rekomendowane przez m.in. Szwedzkie i Fińskie Towarzystwo Zwalczania Astmy i Alergii oraz Brytyjską Fundację Antyalergiczną. Dzięki wielostopniowemu systemowi filtracji Pure Source™ wychwytują one aż do 99,97% zanieczyszczeń o mikroskopijnej wielkości nawet 0,3 µm, w tym pyłki kwiatowe, alergeny, wirusy i bakterie oraz pyły PM10 i PM2,5. 

Pamiętajmy, że im mniej alergenów, tym lepsze samopoczucie uczulonych. Nie mamy wpływu na kalendarz pylenia roślin, ale dzięki odpowiednim zabiegom dom może stać się oazą zdrowego oddechu dla alergików. 

Czytaj więcej