Gdy twoje dziecko jest alergikiem

Gdy twoje dziecko jest alergikiem

Gdy Twoje dziecko jest alergikiem?

Gdy Twoje dziecko jest alergikiem

Jak złagodzić objawy alergii u dziecka, szczególnie w okresie pylenia? Czy dom może być bezpiecznym miejscem nauki  i zabawy, wolnym od roztoczy i czynników wywołujących uczulenie? Oto kilka sposób na mieszkanie czyste i przyjazne małemu alergikowi.

Według badania ECAP, najwięcej problemów alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, zgłaszanych jest wśród dzieci. Najczęściej w grupie młodzieży (13-14 lat) mieszkającej w miastach, na poziomie aż 25 procent! To problem, z którym jako rodzice, dziadkowie czy opiekunowie powinniśmy wiedzieć, jak sobie poradzić.

Aranżuj z głową
Alergię trudno wyleczyć, ale na pewno możemy złagodzić jej objawy poprzez odpowiednią profilaktykę, np. poprzez dostosowanie otoczenia alergika do jego potrzeb.

Zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego i wewnątrzdomowego mogą w bezpośredni sposób wpływać na wystąpienie i nasilenie objawów alergicznych. Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę procesu uczulenia, mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

Ważne jest, by mając alergiczne dziecko, od podstaw stworzyć mu bezpieczne miejsce do nauki, zabawy i spokojnego snu. Azyl, w którym będzie miało jak najmniejszy kontakt z alergenami. Jak to zrobić?

1. Zrezygnuj z wykładzin i dywanów z długim włosiem. Najlepiej, gdy powierzchnia jest wykonana z materiałów naturalnych (drewno, kamień) i łatwa w utrzymaniu. Jeżeli decydujesz się na dywan, niech będzie on niewielki - taki, który bez problemu upierzesz w pralce. Odkurzaj co dwa dni, nie tylko podłogę, ale także meble (fotele, kanapy), używając specjalnych filtrów zatrzymujących mikroskopijne cząsteczki kurzu i alergeny. Z pomocą rodzicom alergików przychodzi firma Electrolux, która stworzyła odkurzacz UltraSilencer™ Zen z wysokiej jakości zmywalnym filtrem AllergyPlus™. Dzięki niezwykle niskiemu poziomowi hałasu (zaledwie 58dB), może on pracować przy śpiącym dziecku, nie przerywając jego snu, a wybrane modele są również wyposażone w antyalergiczne worki S-bag®.

2. Niewiele osób się nad tym zastanawia, ale to, czym pokryta jest ściana, również ma znaczenie w przypadku alergika. Boazeria i tapety stanowią dobre środowisko dla rozwijania się pleśni i gromadzenia roztoczy, z kolei składniki niektórych farb mogą alergizować. Najbezpieczniej jest pomalować ściany farbami ekologicznymi i z odpowiednimi atestami.

3. Największym siedliskiem roztoczy jest łóżko. Popularne w pokojach dziecięcych tapczany nie są odpowiednie dla dziecka uczulonego na roztocze domowe. Jego łóżko powinno być proste, najlepiej drewniane, z hipoalergicznym materacem
i wolną przestrzenią pod łóżkiem. Poszewki pierz raz w tygodniu, a przy każdej zmianie pościeli dokładnie odkurz materac. Zimą możesz wywiesić pościel na mrozie, by skutecznie pozbyć się roztoczy. Pamiętaj, że poduszki i kołdrę, nawet te hipoalergiczne, należy co kilka lat wymieniać.

4. Postaw na minimalizm. Firanki, zasłony, figurki i ozdoby na półkach, poduszki dekoracyjne na kanapach – wszystkie te przedmioty tylko gromadzą kurz. Drobne rzeczy i ubrania najlepiej trzymaj w szafach i przeszklonych regałach. Unikaj wiklinowych koszy oraz kwiatów doniczkowych w pokoju, w którym śpi dziecko z alergią.

Bezpieczna zabawa
Zabawki - o nie należy dbać szczególnie, w końcu to nimi dziecko bawi się w domu. Najlepiej, gdy są wykonane z plastiku lub drewna. Jednak wiadomo, że prawdziwy miś to miś pluszowy. Rodzicom trudno jest pozbawić małego alergika przyjemności z zabawy z „pluszakami”, w związku z czym należy zrobić wszystko, by zabawa ta była bezpieczna i nie wywoływała przykrych objawów alergii. Regularne czyszczenie zabawek to podstawa.
Pranie w temperaturze 60 stopni przez godzinę – zabija roztocze, mrożenie w temperaturze poniżej zera (im więcej poniżej zera tym lepiej) to także dobra metoda, przy czym czas mrożenia to 4-8 godzin,  radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

W czasie pylenia
Obserwuj komunikaty o stężeniach pyłków w powietrzu. W czasie największego pylenia roślin, na które uczulone jest twoje dziecko, nie otwieraj okien oraz nie wywieszaj na zewnątrz prania. Baw się z dzieckiem w domu, by ograniczyć kontakt z alergenami, a tym samym zmniejszyć występowanie objawów stanu zapalnego.

W trosce o dziecko
Na komfort życia alergika wpływają drobne, codzienne czynności. Warto zrobić wszystko, by do domu przedostawało się jak najmniej zanieczyszczeń i alergenów z zewnątrz. W okresie pylenia przekonaj dziecko do mycia włosów wieczorem, a nie rano – by zminimalizować ilość przenoszonych alergenów na poduszkę i tym samym zapewnić dziecku lepszy sen. Wracając ze spaceru z psem, przed wejściem do domu wyczesuj futro zwierzaka, by w jego sierści nie pozostawały pyłki roślin. Kontroluj wilgoć w pokoju dziecka – im większa wilgotność, tym szybciej rozmnażają się roztocza. Choć nie jesteś w stanie wyeliminować alergenów całkowicie ze swojego otoczenia, dbając o czystość w domu możesz sprawić, że Twoje dziecko poczuje się lepiej.

Czytaj więcej