Sport w mieście – o czym pamiętać latem?

Sport w mieście – o czym pamiętać latem?

Ciepłe dni zdecydowanie bardziej mobilizują do zażywania ruchu.
Co ciekawe, zależność między podejmowaniem aktywności fizycznej
a miejscem zamieszkania jest widoczna w badaniach. 

 

Sport częściej uprawiają mieszkańcy miast niż wsi (72% wobec 56%) . Jednak sport w miejskim wydaniu, choć bardziej popularny, okazuje się też bardziej ryzykowny. Dlaczego? Przede wszystkim przez zanieczyszczenia powietrza. Jak ich uniknąć nie rezygnując jednocześnie ze sportowych endorfin?

Systematyczny ruch jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że osoby aktywne żyją dłużej i chorują mniej. Wydaje się, że nasze społeczeństwo coraz lepiej to rozumie. Wśród najpopularniejszych dyscyplin uprawianych regularnie przez Polaków, na pierwszym miejscu znajduje się jazda na rowerze (36 proc.), na drugim zaś bieganie (21 proc.) . Choć letnia aura sprzyja naszemu sportowemu zacięciu, do aktywności na powietrzu powinniśmy pochodzić uważnie.

Smog w lecie?
Przy ciepłej pogodzie w wielu polskich miastach niestety uwydatnia się problem wysokich poziomów tlenków azotu i ozonu, związanych z emisjami z transportu. To tzw. smog fotochemiczny, który powstaje w słoneczne, bezwietrzne dni przy dużym ruchu ulicznym. Nad miastami pojawia się w formie mgły, kiedy mieszanka czynników zanieczyszczających powietrze (głównie spalin) wchodzi w reakcję ze światłem słonecznym. W wyniku tego zjawiska powstaje trujący gaz, czyli ozon. W maju zeszłego roku w Małopolsce doszło do 13 przypadków przekroczeń normy zawartości ozonu w powietrzu, w czerwcu zaś już do aż 21 . Warto przypomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowia we współczesnym świecie . Jak ich uniknąć? Najłatwiej byłoby włączyć oczyszczacz powietrza i zostać w bezpiecznym domu. Bez profesjonalnego oczyszczacza w budynku wdychamy bowiem te same trucizny, tylko w nieco mniejszym stężeniu. Jednak dla osób, które nie są w stanie odpuścić codziennego treningu na powietrzu także są sposoby. 

1. Omijaj ruchliwe ulice
Planujesz pobiegać lub jeździć na rowerze? Zawsze pamiętaj o wytyczaniu „zielonej trasy”. Staraj się wybierać ścieżki po parkach, terenach zielonych czy przedmieściach. Zrezygnuj z drogi rowerowej wzdłuż ruchliwej ulicy. Szukaj tzw. ciągów wentylacyjnych (w Warszawie największym jest Wisła). Jeżeli to możliwe – nie uprawiaj sportu w godzinach szczytu. Gdy jednak rower jest twoim środkiem transportu do pracy lub szkoły, korzystaj z maseczki antysmogowej.

2. Sprawdzaj jakość powietrza 
Normy zanieczyszczeń są w twoim mieście przekroczone? Zdecydowanie bezpieczniej będzie, jeśli odpuścisz sobie dziś jakikolwiek sport na (nie)świeżym powietrzu. Przede wszystkim dlatego, że podczas biegu przyjmujemy dwa, a nawet trzy razy więcej powietrza niż podczas zwykłego chodu, a co za tym idzie więcej szkodliwych substancji przedostaje się do naszego organizmu. Stan jakości powietrza sprawdzisz nie tylko online, ale i za pomocą specjalnych aplikacji. Zajmie ci to tylko chwilę, a może okazać się kluczowe dla ochrony twojego zdrowia. Dlaczego? – Osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem częściej przeziębiają się i chorują na choroby układu oddechowego takie jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Najmniejsze zanieczyszczenia wnikają bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, swobodnie przenikając do układu krążenia, wywołując miażdżycę czy zwiększając prawdopodobieństwo zaburzeń rytmu serca, zawałów i udarów – tłumaczy dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii edukacyjnej Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

3. Zadbaj o „swoje” powietrze
Ponieważ na co dzień jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia czyhające na zewnątrz, powinniśmy zrobić wszystko, żeby powietrze w naszym domu czy biurze było najwyższej jakości. – Jeśli nasze mieszkanie lub praca znajduje się w okolicy, gdzie poziom zanieczyszczeń jest znacznie przekroczony warto zastosować oczyszczacze powietrza – radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki. Oczyszczacze usuwają nie tylko niebezpieczne dla zdrowia pyły i alergeny, ale i niwelują nieprzyjemne zapachy. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i ilość filtrów. Niektóre oczyszczacze, np. Electrolux Oxygen, dzięki wielostopniowemu systemowi filtracji Pure Source™ filtrują zanieczyszczenia w aż 99,97%. Dodatkowo są rekomendowane przez Szwedzkie i Fińskie Towarzystwo Zwalczania Astmy i Alergii oraz Brytyjską Fundację Antyalergiczną (BAF). W obawie przed zanieczyszczeniami nie powinniśmy wietrzyć mieszkania. Otwierając okna wpuszczamy trujące cząsteczki do środka. 

Sport to zdrowie i absolutnie nie powinniśmy z niego rezygnować. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby nasza aktywność była dla nas całkowicie bezpieczna i nie wiązała się z dodatkowymi dolegliwościami. Mądre zaplanowanie treningu i odpowiednie przygotowanie do wysiłku to klucz do sukcesu!

Czytaj więcej