Wykurz alergię

Wykurz alergię

Wykurz alergię, czyli odkurzacz dla alergika

 

Wykurz alergię, czyli odkurzacz dla alergika

 

Z badania Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) wynika, że co czwarty Polak cierpi na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, a co drugi alergik uczulony jest na roztocza kurzu domowego . Gdy któryś z domowników jest uczulony na alergeny znajdujące się w powietrzu, zwykły sprzęt AGD może okazać się niewystarczająco skuteczny. Jak zatem dobrać najlepszy odkurzacz dla alergika?

Choroba a środowisko
Alergią określamy nadmierną, swoistą reakcję układu immunologicznego na kontakt z substancjami zwanymi alergenami. Układ odpornościowy alergika rozpoznaje te substancje i traktuje jak wroga, uruchamiając reakcję zapalną. Choć atopie, czyli skłonności do bycia alergikami dziedziczymy po naszych rodzicach i dziadkach, środowisko, w którym żyjemy, ma niebagatelny wpływ na nasz organizm. Od czasu poprzedniego badania przeprowadzonego przez ECAP w latach dziewięćdziesiątych XX wieku ilość chorób alergicznych podwoiła się, mimo że stężenie alergenów pozostało na podobnym poziomie. Według badań to właśnie zanieczyszczenia zewnętrzne, które wnikają do naszych domów, mogą istotnie wpływać na dynamikę i rozwój uczulenia .
Poza spalinami, kolejnym wrogiem alergików są roztocza, czyli niedostrzegalne gołym okiem pasożyty z rodziny pajęczaków, które najczęściej gnieżdżą się w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach. Ich odchody znajdują się w łóżku, osadzają się na meblach, albo wysuszone unoszą się w powietrzu i są wdychane przez domowników. U osób uczulonych powodują katar sienny, zapalenie spojówek, kaszel lub swędzące zmiany skórne. 

Czysty dom to ulga dla alergika
Jak mawiają alergolodzy, aby nastąpiła reakcja alergiczna, musi istnieć alergen. Stąd profilaktyka, czyli unikanie kontaktu z czynnikiem, na który nasz organizm reaguje stanem zapalnym, odgrywa bardzo ważną rolę.
- Warto pamiętać, że nadmiar kurzu podrażnia także układ oddechowy zdrowych osób. Natomiast czystość mieszkania w przypadku osób uczulonych na roztocze domowe jest absolutnym priorytetem – mówi ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”, przedstawiciel Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy odkurzać dywany, podłogi, a także nasze łóżka. Niestety niektóre odkurzacze zamiast pochłaniać alergeny, rozdmuchują zanieczyszczenia - dlatego tak ważny jest dobór sprzętu czyszczącego, który gwarantuje skuteczność zabiegu. Linia odkurzaczy stworzona z myślą o alergikach to np. UltraSilencer™ Zen. Wybrane modele wyposażone są w antyalergiczne worki S-bag® oraz filtr AllergyPlus™ wychwytujący nawet mikroskopijne cząsteczki. Odkurzacz UltraSilencer™ Zen nie tylko w 99,95% filtruje powietrze, ale również generuje dźwięk na poziomie zaledwie 58dB, co odpowiada zwykłej rozmowie. Dzięki tak cichemu trybowi pracy, alergik, zmęczony okresem pylenia, nie będzie doświadczał dodatkowego dyskomfortu.

Oddychaj na zdrowie!
Mając na uwadze postępujący rozwój alergii, Electrolux zainicjował kampanię edukacyjną „Oddychaj na zdrowie”. Cel akcji to uświadomienie Polakom, jak ważne jest dbanie o czystość w domu – często jedynym miejscu, w którym alergik może odetchnąć pełną piersią. Zachowanie czystości w mieszkaniu stanowi pierwszy krok do poprawy jego samopoczucia i stanu zdrowia, mając jednocześnie pozytywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich domowników.

Czytaj więcej